W piątek do Warszawy przybędzie przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy transatlantyckiej i kwestii wiz dla Polaków.

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, w trakcie spotkania Ryana z Szydło zostaną omówione sprawy dotyczące wspólnej polityki obronnej i współpracy w ramach NATO. M.in. w związku z trwającym procesem umacniania tzw. flanki wschodniej Sojuszu.

– Polska podniesie również sprawę zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA – zapowiedział Bochenek w rozmowie z PAP. Jak dodał, tematem rozmów będzie również współpraca transatlantycka w dziedzinie gospodarczej, w tym także energetycznej.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział w rozmowie z PAP, że rozmowa Dudy z Ryanem i delegacją amerykańskich kongresmenów będzie dotyczyła planów legislacyjnych większości republikańskiej w Kongresie oraz międzynarodowej polityki USA.

Odnosząc się do polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych Szczerski zaznaczył, że widać wyraźnie ewolucję polityki USA w kierunku zdecydowanej obecności tego kraju w polityce międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa. Według Szczerskiego, prezydent Duda będzie zabiegał u kongresmenów „o sprawy ważne z polskiego punktu widzenia”. W tym o wsparcie polityków amerykańskich dla obecności wojsk USA w Polsce. Poruszane mają być też kwestie polonijne w ramach relacji dwustronnych.

Szef Izby Reprezentantów przyjeżdża do Europy na czele delegacji amerykańskich kongresmenów. Wraz z nimi ma odwiedzić również Wielką Brytanię, Norwegię i Estonię. Agencja AP podkreśla,  że celem podróży jest wzmocnienie więzi ekonomicznych i obronnych z partnerami NATO, którzy „ostrożnie spoglądają na Rosję”.

PAP/RIRM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply