Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o zatrzymaniu 7 przemytników nielegalnych imigrantów. To obywatele Ukrainy, Uzbekistanu i Kirgistanu.

W niedzielnym komunikacie Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 94 cudzoziemców usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Pięciu obywateli Indii przeprawiło się przez rzekę Wołkuszanka. Z koli na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży zatrzymano 38 nielegalnych imigrantów, m.in. z Jemenu, Iraku i Syrii. Poprzedniej doby zatrzymano też 7 tzw. kurierów, którzy brali udział w przemycie cudzoziemców: 4 obywateli Ukrainy, 2 ob. Uzbekistanu i ob. Kirgistanu.

Zobacz także: Ukrainiec był poszukiwany czerwoną notą Interpolu za przemyt imigrantów. Wpadł w ręce policji

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Nielegalni imigranci ugrzęźli na bagnach w pobliżu granicy z Białorusią. Polskie służby przeprowadziły akcję ratunkową

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply