Protesty Żółtych Kamizelek po raz dwudziesty [+VIDEO]

W ostatnią sobotę ruch Żółtych Kamizelek protestował w wielu francuskich miastach już po raz dwudziesty. Nie obeszło się bez starć.

Dwudziesta sobota protestów Żółtych Kamizelek zdominowana została ponownie przez temat przemocy sił bezpieczeństwa wobec obywateli. Jej symbolem stała się 73-letnia działaczka Genevieve Legay, która przed tygodniem odniosła obrażenia głowy po interwencji policjantów w czasie manifestacji odbywającej się w Nicei. Prokurator już ocenił, że obrażania były bezpośrednim skutkiem działania funkcjonariuszy. Z tego też powodu na paryskiej manifestacji zgromadzeni skandowali hasło: „Wszyscy jesteśmy Genevieve!”. Byli oburzeni tym bardziej, że prezydent Emmanuel Macron komentując jej przypadek stwierdził, że Legay powinna być na tyle „mądra” by nie dołączać do manifestacji.

Wielotysięczny paryski marsz wyruszył z północnej części miasta, przechodził wzdłuż lewego brzegu Sekwany na plac Trocadero w pobliżu wieży Eiffla. Podobnie jak w poprzednim tygodniu władze zakazały jakichkolwiek zgromadzeń na Polach Elizejskich, które dwa tygodnie temu były areną poważnych starć między obywatelami a siłami bezpieczeństwa. Między innymi za naruszenie tego zakazu policja zatrzymała 32 osoby w tym 21 obłożono już mandatami. Choć telewizja France24 twierdzi, że w Paryżu było spokojnie, dziennikarze zagraniczni zamieszczają na portalach społecznościowych nagrania utarczek obywateli z silami bezpieczeństwa. Znana brytyjska dziennikarka i publicystka Katie Hopkins zamieściła nagranie, które, jak twierdzi, przedstawia atak policjantów na grupę francuskich nacjonalistów.

 

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Do poważniejszych starć doszło także w Bordeaux gdzie, podobnie jak w Paryżu, władze wydały zakaz manifestowania w centrum miasta będącym miejscem zgromadzeń w poprzednich tygodniach. Demonstranci utworzyli tam barykadę z płonących odpadów z jednej budów. Policja użyła przeciw nim gazu łzawiącego. Jak co tydzień manifestacje odbyły się także w innych miastach Francji.

 

france24.lt/twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz