Projekt “Zaścianek”

Jeżeli przyjrzymy się choć trochę bliżej prowincjonalnej rzeczywistości odkryjemy jej niezwykłe bogactwo. Będzie to świat pełen niezmiennych wartości, miejsce przepełnione historią, a także przestrzeń wielu możliwości dla rozwoju jednostki i społeczeństwa.

Nie ma nic gorszego niż prowincja… a już na pewno polska prowincja. Ten nasz zaścianek po prostu musi przerażać. Od wielu już lat można zetknąć się z takim przekazem w sztuce, polityce czy literaturze. Wyłania się z niego obraz prowincji jako miejsca największych zbrodni, intelektualnej zapaści, ciągłego braku perspektyw jej mieszkańców na lepsze jutro. Czy jednak jest to obraz autentyczny? Co najwyżej połowicznie. Jeżeli przyjrzymy się choć trochę bliżej prowincjonalnej rzeczywistości odkryjemy jej niezwykłe bogactwo. Będzie to świat pełen niezmiennych wartości, miejsce przepełnione historią, a także przestrzeń wielu możliwości dla rozwoju jednostki i społeczeństwa.

Taki główny cel przyświeca warsztatom obywatelskim Zaścianek organizowanym w dniach od 22 do 25 listopada 2012 roku na Podlasiu w Tykocinie. Spotkają się ze sobą eksperci , działacze społeczni, wybitne osobowości ze świata nauki i polityki oraz studenci. Uczestnicy projektu nie tylko będą mogli wysłuchać cyklu wykładów, ale także aktywnie brać w nim udział poprzez moderowane debaty czy gry RPG . Razem podejmą próby uporania się z wtłaczaną do głów Polaków karykaturą prowincjonalnego świata jako jej jedynym słusznym ujęciem.

Sama nazwa Zaścianek nie jest przypadkowa. Chcemy by w naszej wędrówce po prowincji pomogło sarmackie dziedzictwo. Zakładamy, że krytyczne spojrzenie na Sarmatów pozwoli nam nie tylko dostrzec niedoskonałości tego spadku, ale przede wszystkim czerpać z wielu ich mądrych nauk.

Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w tym niezwykłym przedsięwzięciu to odwiedź stronę internetową projekt:

[link=http://www.prowincjonalizm.pl/]

lub na facebooku „Projekt Zaścianek”.

[link=http://www.facebook.com/Projekt.Zascianek]

Projekt organizują Piotr Lussa, Piotr Noniewicz i Marek Romanowski przy współpracy z Klubem Jagiellońskim.

Projekt Zaścianek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply