Problemy z systemem oddechowym F-35

Podkomisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA chce, aby Pentagon ponownie przyjrzał się systemom oddechowym pilotów samolotów F-35 – poinformował portal Defense News. Piloci maszyn zgłaszali niedobór tlenu.

Jak poinformował we wtorek portal Defense News, Podkomisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA chce, aby Pentagon ponownie przyjrzał się systemom oddechowym pilotów samolotów F-35. Piloci maszyn zgłaszali niedobór tlenu.

W zeszłym tygodniu Podkomisja Taktycznych Sił Powietrznych i Sił Lądowych opublikowała swoją część ustawy fiskalnej o polityce obronnej na 2022 rok, która zawierała postanowienie wymagające od Departamentu Obrony zbadania i wdrożenia działań naprawczych dotyczących systemu oddechowego pilota F-35.

Zobacz też: USA: urzędnicy alarmują ws. potężnych kosztów utrzymania F-35

Chociaż wersja ustawy o autoryzacji obrony narodowej wymagała od Pentagonu oceny pierwotnych przyczyn epizodów występujących wewnątrz samolotu wyprodukowanego przez Lockheed Martin, raport NASA opublikowany w listopadzie 2020 roku wzbudził dalsze obawy, że systemy oddychania F-35 mogą nie spełniać potrzeb pilotów, powiedział doradca Kongresu, który rozmawiał z dziennikarzami 28 lipca. „Mieli pewne niepokojące odkrycia” – powiedział doradca.

Badanie NASA, w którym wykorzystano wywiady z pilotami i dane z dwóch F-35 podczas testów naziemnych, wykazało, że Joint Strike Fighter nie dostarcza stale ilości tlenu potrzebnej pilotom, zmuszając operatorów do zmiany częstości oddechów, aby to zrekompensować.

„Piloci, którzy doświadczyli [epizodów] w F-35 … winią system oddechowy za ostre i przewlekłe schorzenia, które spowodowały upośledzenie przez dni, tygodnie, miesiące lub dłużej” – czytamy w badaniu.

Zobacz też: 46 myśliwców F-35 bez działających silników

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Nakazując bardziej wszechstronną ocenę, komisja ma nadzieję, że szybko naprawią problemy techniczne, zanim służby zostaną zmuszone do przeprowadzania kosztownych modernizacji ogromnej części ich myśliwców.

„Niestety Kongres potrzebował, aby departament przyjrzał się tym problemom i podjął działania” – powiedział doradca. Po przeanalizowaniu problemu, Wspólne Biuro Programu (JPO) F-35 ogłosiło, że wprowadzi zmiany w oprogramowaniu pokładowego systemu generowania tlenu, który jest produkowany przez Honeywell. Urzędnicy JPO uważali, że zmiana ilości tlenu dostarczanego pilotom na wysokości może zmniejszyć liczbę epizodów doświadczanych przez pilotów.

Ponad 40 epizodów zostało zgłoszonych przez pilotów F-35, powiedział doradca komisji.

Zobacz też: Kolejne problemy programu F-35

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz