Wśród migrantów z Białorusi, którzy nielegalnie przekraczają granicę, mogą znajdować się żołnierze grupy Wagnera, Zachód musi być gotowy – twierdzi prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Jak przekazał w piątek portal LRT, wśród migrantów z Białorusi, którzy nielegalnie przekraczają granicę, mogą znajdować się żołnierze grupy Wagnera, Zachód musi być gotowy – twierdzi prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

„Pewnego dnia ci migranci mogą być bojownikami Wagnera. Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?” – pytał prezydent Litwy w piątek w podcaście Politico. “Nie mamy prawa wykluczać takiej możliwości” – dodał.

„Musimy zrozumieć, że nielegalna migracja lub migracja instrumentalna dokonywana przez tyranów, takich jak Aleksander Łukaszenko czy Władimir Putin, to inna migracja” – powiedział Nausėda. „To wymaga rozwiązań, które odpowiadają na taką migrację” – powiedział.

Zdjęcia satelitarne bazy wojskowej na południowy wschód od stolicy Białorusi Mińska wydają się pokazywać nowe obiekty utworzone w ostatnich dniach, co sugeruje szybką budowę bazy dla Grupy Wagnera.

Zdjęcia zrobione przez satelity Sentinel 2 Europejskiej Agencji Kosmicznej w dniu 27 czerwca pokazują rzędy długich konstrukcji w pobliskiej wiosce Cel, na polu, które 14 czerwca wydawało się puste.

Reutersowi nie udało się zweryfikować charakteru konstrukcji. Obrazy są publicznie dostępne poprzez wyszukiwanie na stronie internetowej ESA.

Przypomnijmy, sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma informacji o miejscu pobytu założyciela grupy Wagnera.  Zapytany przez dziennikarzy, gdzie znajduje się Prigożyn – na Białorusi lub gdzie indziej, Pieskow powiedział – „Nie mam takich informacji” – zacytowała agencja informacyjna Interfax. Podkreśliła ona, że jeszcze 27 czerwca prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko potwierdził, że na Jewgienij Prigożyn przebywa na terytorium jego państwa. Jeszcze przed tą deklaracją napisaliśmy o tym na naszym portalu na podstawie źródeł nieoficjalnych.

Już poniedziałkowe doniesienia niezależnego rosyjskiego portalu Wiortska sugerowały, że na Białorusi rozpoczęła się budowa obozu dla Grupy Wagnera. Miał powstawać w pobliżu miejscowości Osipowicze obwodzie mohylewskim. Informacje medium wskazywały, że ma pomieścić ok. 8 tys. osób. Do sprawy odniosła się we wtorek Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. “W chwili obecnej nie obserwujemy takich prac. Jednocześnie nie można tego wykluczyć” – oświadczył rzecznik formacji.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply