Prezydent Kirgistanu z wizytą w Turcji [+VIDEO]

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow rozpoczął w środę wizytę w Turcji, gdzie podejmuje go Recep Tayyip Erdogan.

Już w środę Żaparow odbył spotkanie ze swoim prezydenckim gospodarzem. Spotkania zostało przeprowadzone „w cztery oczy”. Według portalu 24.kg głowy państw omówiły stan relacji dwustronnych między Ankarą i Biszkekiem oraz ich zaangażowanie w formaty wielostronne, szczególnie Radę Współpracy Państw Turkojęzycznych. Prezydenci mówili o współpracy na polu handlowo-gospodarczym, wojskowo-technicznym i kulturalno-humanitarnym.

Erdogan w czasie rozmów ze swoim kirgiskim odpowiednikiem wspomniał o przebywającym w USA Fetullahu Gulenie i jego działalności, którą władze Turcji określają jako Organizację Terrorystyczną – FETÖ. „Zgodziliśmy się, że FETÖ przedstawia zagrożenie tak dla bezpieczeństwa Turcji, jak i Kirgistanu.” – zacytowała turecka agencja informacyjna Anadolu. Jak powiedział Erdogan – „Ostatnie wydarzenia po raz kolejny ujawniły krwawą, ciemną i brudną twarz terrorystów FETÖ. Razem, ramię w ramię odpowiemy na wszystkie ich groźby. Po raz kolejny wyraziłem poparcie Turcji dla prezydenta, narodu i państwa Kirgistanu. Nadal będziemy blisko Kirgistanu na każdym etapie jego drogi do stabilności politycznej.”

Słowa Erdogana są być może nawiązaniem do zniknięcia Orchana Inandy. Ten Turek z pochodzenia, od 2012 r. obywatel Kirgistanu, tworzył w tym państwie sieć szkół Sepat, które Ankara uważa za powiązane z organizacjami Fetullaha Gulena. Turcja występowała do Kirgistanu o ekstradycję Inandy. Ostatni raz spotkała się z odmową w 2019 r. 31 maja Inanda przepadł bez wieści.

Prezydent Turcji powiedział, że celem jaki postawił sobie wraz z Żaparowem jest doprowadzenie obrotów handlowych między dwoma państwami do rocznej wartości 1 mld dol. Zwiększeniu ma ulec liczba połączeń lotniczych między Turcją a Biszkekiem. Erdogan podkreślił, że jego państwo było pierwszym jakie uznało niepodległość Kirgistanu w 1991 r.

Według portalu Kaktus.media w środę przedstawiciele dwóch państw podpisali osiem dwustronnych dokumentów. Były wśród nich umowa o ochronie i kwarantannie roślin, protokół w kwestii praw autorskich i praw pokrewnych, umowa o współpracy na płaszczyźnie kultury, porozumienie w sprawie utworzenia i funkcjonowania ośrodków kultury, memorandum o współpracy w dziedzinie polityki młodzieżowej, protokół w sprawie zatwierdzenia międzyresortowego planu działań na rzecz realizacji Umowy o współpracy w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, memorandum resortów dyplomacji w sprawach protokolarnych oraz oświadczenie V posiedzenia Rady Najwyższej ds. Współpracy Strategicznej

Posiedzenie Rady odbyło się po spotkaniu prezydentów.

Czytaj także: Nowy prezydent Kirgistanu o statusie języka rosyjskiego

24.kg/aa.com.tr/kaktus.media/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz