Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podpisał ustawę, na mocy której zabrania się urzędnikom rządowym posiadania rachunków w zagranicznych bankach – poinformowała służba prasowa głowy państwa.

Jak podaje rosyjska agencja prasowa Tass powołując się na służbę informacyjną prezydenta Kazachstanu, prezydent Kasym-Żomart Tokajew podpisał ustawę wprowadzającą zmiany i uzupełnienia do ustawodawstwa w celu wzmocnienia ochrony praw obywateli w postępowaniu karnym i kontroli korupcji. Urzędnicy rządowi mają od teraz zakaz posiadania rachunków w zagranicznych bankach.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ustawa zakazuje otwierania i posiadania rachunków oraz przechowywania gotówki i przedmiotów wartościowych w zagranicznych bankach poza granicami republiki. Środek taki obejmuje osoby pełniące odpowiedzialne funkcje rządowe lub upoważnione do wykonywania funkcji państwowych oraz urzędników. Urzędnicy państwowi, osoby otrzymujący diety od państwa i sędziowie będą podlegać zakazowi posiadania zagranicznych rachunków.

Dokument określa również normy mające na celu zwiększenie konkurencyjności i jawności postępowań karnych, z możliwością prowadzenia postępowania karnego w formie elektronicznej z uwzględnieniem opinii uczestników procesu.

Zobacz też: Prezydent Kazachstanu chce szkół z pogłębionym nauczaniem kazachskiego

Prezydent Kazachstanu często podejmuje arbitralne decyzje. W lipcu ostrzegł ministrów swojego gabinetu, że jeśli sytuacja związana z epidemią koronawirusa w kraju nie zacznie się szybko poprawiać, to mogą zostać odwołani. Skrytykował też resort zdrowia za „liczne, poważne błędy”.

– Mam nadzieję, że sytuacja poprawi się w ciągu dwóch tygodni. Inaczej powstaje pytanie: czy rząd jako całość może pracować w swoim obecnym składzie? – powiedział Tokajew. Jego zdaniem konieczne jest powołanie specjalnej komisji, która zbadałaby przypadki „błędów popełnionych przez dygnitarzy” i złożyłaby raport prezydentowi. Tokajew wskazał w tym kontekście m.in. na ministerstwo zdrowia oraz wielu gubernatorów obwodów:

– Ministerstwo Zdrowia popełniło szereg poważnych błędów. Większość gubernatorów nie potrafiła poprawnie wykonywać swoich obowiązków, a rząd nie nadzorował [ich] w kwestii przestrzegania ścisłych regulacji kwarantanny.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz