Dyplomaci z Indii i Uzbekistanu rozmawiają z Irańczykami na temat wspólnego korzystania z portu w Czabaharze.

Jak podał portal gazety „Hindustan Times” o wykorzystywaniu irańskiego portu rozmawiali 11 grudnia premier Indii Narendra Modi i prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew. „W trakcie [wirtualnego] spotkania strony dyskutowały o wspólnym użytkowaniu portu w Czabaharze dla handlu i polepszenia skomunikowania regionu. Wszystkie strony zwróciły również uwagę na istotną rolę, jaką port Chabahar odegrał dla regionu w dostarczaniu pomocy humanitarnej podczas pandemii Covid” – portal przytoczył oświadczenie indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Hindustan Post” napisał też, że w spotkaniu brali udział indyjski sekretarz stanu do spraw transportu morskiego Sanjeev Ranjan, uzbecki wiceminister transportu Dechanow oraz minister transportu Iranu Szahram Adamnedżad.

Portal nie podaje żadnych szczegółowych ustaleń co do planowanej formy wspólnego zarządzania irańskim portem. Natomiast Hindusi już obecnie mają w Czabaharze własny terminal portowy. Jego funkcjonowania okazało się możliwe ponieważ administracja Trumpa wyjęła operujące tam indyjskie podmioty spod sankcji jakie nałożyła na Iran. Stało się tak ze względu na rolę jaką port w Czabaharze odgrywa w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Położony na skraju Zatoki Omańskiej i dający wyjście na otwarty Ocean Indyjski port może mieć duże znaczenie dla Uzbekistanu pozbawionego dostępu do morza. Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi zresztą, że to nie jest to jedyne państwo Azji Środkowej zainteresowane wyjściem na ocean światowy właśnie przez Iran.

Czytaj także: Nowy jedwabny szlak – pociąg towarowy dojechał z Turcji do Chin

hindustantimes.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz