Dyplomaci z Indii i Uzbekistanu rozmawiają z Irańczykami na temat wspólnego korzystania z portu w Czabaharze.

Jak podał portal gazety „Hindustan Times” o wykorzystywaniu irańskiego portu rozmawiali 11 grudnia premier Indii Narendra Modi i prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew. „W trakcie [wirtualnego] spotkania strony dyskutowały o wspólnym użytkowaniu portu w Czabaharze dla handlu i polepszenia skomunikowania regionu. Wszystkie strony zwróciły również uwagę na istotną rolę, jaką port Chabahar odegrał dla regionu w dostarczaniu pomocy humanitarnej podczas pandemii Covid” – portal przytoczył oświadczenie indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Hindustan Post” napisał też, że w spotkaniu brali udział indyjski sekretarz stanu do spraw transportu morskiego Sanjeev Ranjan, uzbecki wiceminister transportu Dechanow oraz minister transportu Iranu Szahram Adamnedżad.

Portal nie podaje żadnych szczegółowych ustaleń co do planowanej formy wspólnego zarządzania irańskim portem. Natomiast Hindusi już obecnie mają w Czabaharze własny terminal portowy. Jego funkcjonowania okazało się możliwe ponieważ administracja Trumpa wyjęła operujące tam indyjskie podmioty spod sankcji jakie nałożyła na Iran. Stało się tak ze względu na rolę jaką port w Czabaharze odgrywa w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla Afganistanu.

Położony na skraju Zatoki Omańskiej i dający wyjście na otwarty Ocean Indyjski port może mieć duże znaczenie dla Uzbekistanu pozbawionego dostępu do morza. Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi zresztą, że to nie jest to jedyne państwo Azji Środkowej zainteresowane wyjściem na ocean światowy właśnie przez Iran.

Czytaj także: Nowy jedwabny szlak – pociąg towarowy dojechał z Turcji do Chin

hindustantimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz