Prezydent Kazachstanu odmówił przyjęcia orderu od Putina

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina – podało Radio Swoboda w sobotę. Służba prasowa kazachstańskiego przywódcy poinformowała, że zdecydował on, iż nie będzie odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta. Tokajew zapowiedział też w czasie forum, że nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik w Donbasie.

Tokajew nie przyjął orderu Aleksandra Newskiego, którym miał mu prawdopodobnie zostać wręczony w piątek  na dorocznym międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu – pisze Radio Swoboda. W forum uczestniczy również prezydent Rosji Władimir Putin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Order Aleksandra Newskiego to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Jest przyznawany przez prezydenta Rosji rosyjskim obywatelom i zagranicznym osobistościom (za zasługi dla współpracy z Rosją).

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie planowano wręczać Tokajewowi orderu podczas wizyty w Rosji.

Biuro prasowe prezydenta Kazachstanu podało, że odmówił on już wcześniej przyjęcia odznaczenia państwowego podczas wizyty w Kirgistanie.

Zobacz także: Kazachstan nie chce by Rosjanie tworzyli jego system cyfrowej administracji

Informowaliśmy, że podczas piątkowego panelu dyskusyjnego w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu prezydent Kazachstanu, Kasym-Żomart Tokajew w obecności Putina, odmówił uznania niepodległości samozwańczych republik ŁRL i DRL. Już na początku wojny, Timur Sulejmenow, zastępca dyrektora administracji prezydenckiej Kazachstanu poinformował, że Kazachstan szanuje integralność terytorialną Ukrainy i będzie przestrzegać decyzji ONZ w sprawie Krymu i Donbasu.

svoboda.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz