– Wierzę, że uda się zrealizować wielką ideę Trójmorza – powiedział w Zakopanem prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w sobotę brał udział w uroczystym rozpoczęciu VIII biegu “Szlak bez Granic”. Wystartował on z Witowa koło Zakopanego, zakończy się zaś w Oravicach na Słowacji. W latach 2012-2015 w jego otwarciu brał udział prezydent Słowacji. W tym roku, ze względu na brak śniegu, nie jest to jednak bieg narciarski, a marszobieg z kijkami.

Duda spotkał się z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską wcześniej: w czwartek w Warszawie, a w piątek w Zakopanem, na Kasprowym Wierchu. Obaj prowadzili wówczas nieformalne rozmowy, a także jeździli wspólnie na nartach.

– Rozmawialiśmy o rozwoju tej przyjaźni, o rozwoju więzi nie tylko pomiędzy Polską i Słowacją, ale także więzi w Europie Środkowej, tutaj, gdzie leżą nasze państwa. W znacznie szerszej formule – nie tylko Polska-Słowacja, ale w formule tzw. Trójmorza, czyli tego, aby były dobre połączenia pozwalające nam na sprawne przemieszczanie się, na taką spokojną i łatwą turystykę od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego i Adriatyckiego –mówił prezydent Duda. Zaznaczył, że jest to „wielka idea” i wierzy, że uda się ją zrealizować.

Prezydent dodał też, że sobotnie spotkanie jest dla niego również elementem tej “idei Trójmorza”:

– Wystarczy, że wszędzie przeprowadzimy takie inicjatywy łączące czy likwidujące granice, że wszędzie będzie mówili o potrzebie komunikacji, potrzebie spotkania. Ta wielka idea połączenia trzech mórz zostanie zrealizowana poprzez te właśnie drobne, lokalne odcinki.

Czytaj więcej:

Duda zaprezentował na Ukrainie trzy filary „Trójmorza”

Forum państw Trójmorza z udziałem prezydenta. Przyjęto wspólną deklarację [PEŁNY TEKST]

Prezydent: Bezpieczeństwo punktem wyjścia w integracji „Trójmorza”

Rozmowy Dudy z Kiską dotyczyły szczytu państw Trójmorza, rozwoju infrastruktury drogowej oraz słowackich inwestycji w Polsce.

Rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply