Prezydent Duda pojedzie na Litwę. Wspólnie z litewskim prezydentem chcą uczcić 500. rocznicę urodzin Zygmunta Augusta

Prezydent Polski Andrzej Duda w listopadzie uda się z wizytą na Litwę, w Winie ma spotkać się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą. Obaj prezydenci chcą wspólnie uczcić 500. rocznicę urodzin Zygmunta Augusta.

W piątek rano portal L24.lt podał, że Prezydent Polski, Andrzej Duda, planuje wizytę na Litwie. Szczegóły tej wizyty, jak zapowiadano, zostaną omówione jeszcze tego samego dnia podczas jego rozmowy telefonicznej z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą.

Antanas Bubnelis, doradca litewskiego prezydenta, powiedział w rozmowie z agencją prasową ELTA, że obaj prezydenci omówią aktualne sprawy oraz planowaną wizytę Andrzeja Dudy na Litwie. Dokładna data wizyty Andrzeja Dudy ma być ustalona w najbliższym czasie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Po rozmowie obu prezydentów media na Litwie podały, że wymienili się oni poglądami na temat oświadczenia władz Białorusi o zamknięciu granic z Litwą, Polską i Ukrainą. Ponadto, uzgodnili też, że spotkają się pod koniec listopada w Wilnie, po wyborach parlamentarnych na Litwie. Okazją ma być chęć wspólnego uczczenia 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, króla Polski i wielskiego księcia litewskiego, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów. Z jego inicjatywy na mocy Unii Lubelskiej połączono Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie w jedno państwo, oficjalnie zwane Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, później także jako Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska czy Rzeczpospolita Królestwa Polskiego.

Rocznica urodzin króla Zygmunta Augusta miała miejsce 1 sierpnia. Wówczas Nausėda skierował do prezydenta Polski i całego narodu polskiego specjalną depeszę gratulacyjną. Napisał w niej m.in.:

„Sąsiedztwo oparte na mądrości, dalekowzroczności regionalnej i tożsamości europejskiej doprowadziło wówczas nasze narody do bliższego politycznego związku, który nie tylko zapewnił niezależność naszych państw, ale także przyczynił się do zachowania podstawowych wartości europejskich”.

Czytaj więcej: Prezydent Litwy: Zygmunt August położył fundament pod powstanie dzisiejszej Litwy i Polski

Wizyta na Litwie będzie dla prezydenta Dudy pierwszą w tej kadencji. Poprzednia miała miejsce, w w listopadzie 2019 roku, w związku m.in. z uroczystym pochówkiem przywódców i uczestników Powstania Styczniowego na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Przeczytaj: Duda w Wilnie: wierzę, że będziemy budować Europę Środkową Wielu Narodów

L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz