Prezydent Duda pojedzie na Litwę. Wspólnie z litewskim prezydentem chcą uczcić 500. rocznicę urodzin Zygmunta Augusta

Prezydent Polski Andrzej Duda w listopadzie uda się z wizytą na Litwę, w Winie ma spotkać się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą. Obaj prezydenci chcą wspólnie uczcić 500. rocznicę urodzin Zygmunta Augusta.

W piątek rano portal L24.lt podał, że Prezydent Polski, Andrzej Duda, planuje wizytę na Litwie. Szczegóły tej wizyty, jak zapowiadano, zostaną omówione jeszcze tego samego dnia podczas jego rozmowy telefonicznej z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Antanas Bubnelis, doradca litewskiego prezydenta, powiedział w rozmowie z agencją prasową ELTA, że obaj prezydenci omówią aktualne sprawy oraz planowaną wizytę Andrzeja Dudy na Litwie. Dokładna data wizyty Andrzeja Dudy ma być ustalona w najbliższym czasie.

 

Po rozmowie obu prezydentów media na Litwie podały, że wymienili się oni poglądami na temat oświadczenia władz Białorusi o zamknięciu granic z Litwą, Polską i Ukrainą. Ponadto, uzgodnili też, że spotkają się pod koniec listopada w Wilnie, po wyborach parlamentarnych na Litwie. Okazją ma być chęć wspólnego uczczenia 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, króla Polski i wielskiego księcia litewskiego, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów. Z jego inicjatywy na mocy Unii Lubelskiej połączono Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie w jedno państwo, oficjalnie zwane Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie, później także jako Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska czy Rzeczpospolita Królestwa Polskiego.

Rocznica urodzin króla Zygmunta Augusta miała miejsce 1 sierpnia. Wówczas Nausėda skierował do prezydenta Polski i całego narodu polskiego specjalną depeszę gratulacyjną. Napisał w niej m.in.:

„Sąsiedztwo oparte na mądrości, dalekowzroczności regionalnej i tożsamości europejskiej doprowadziło wówczas nasze narody do bliższego politycznego związku, który nie tylko zapewnił niezależność naszych państw, ale także przyczynił się do zachowania podstawowych wartości europejskich”.

Czytaj więcej: Prezydent Litwy: Zygmunt August położył fundament pod powstanie dzisiejszej Litwy i Polski

Wizyta na Litwie będzie dla prezydenta Dudy pierwszą w tej kadencji. Poprzednia miała miejsce, w w listopadzie 2019 roku, w związku m.in. z uroczystym pochówkiem przywódców i uczestników Powstania Styczniowego na wileńskim cmentarzu na Rossie.

Przeczytaj: Duda w Wilnie: wierzę, że będziemy budować Europę Środkową Wielu Narodów

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz