Prezydent Andrzej Duda poprosił MSZ o opinię ws. odebrania prof. Janowi Tomaszowi Grossowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP – donosi Onet.pl.

Polski MSZ potwierdził, że Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą odebrania Grossowi orderu.

Do MSZ wpłynęło pismo szefa Kancelarii Prezydenta w przedmiotowej sprawie. Aktualnie sprawa jest przedmiotem pogłębionej analizy w ministerstwie” – odpisał resort spraw zagranicznych na pytanie Onetu.

Zaangażowanie prezydenta i MSZ jest zrozumiałe, ponieważ Gross odznaczony został postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 6 września 1996 r. „za osiągnięcia naukowe” właśnie na wniosek ministra spraw zagranicznych.

Odebranie wysokiego odznaczenia państwowego jest możliwe dzięki zapisowi w ustawie o orderach i odznaczeniach, który stanowi, że jeśli „odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia„, to można taki honor odebrać.

Jan Tomasz Gross zdobył sławę dzięki publikacjom i wystąpieniom, w których oskarżał Polaków o udział w ludobójstwie Żydów.

Odpowiedzialność Polaków za Holocaust polega na przyzwoleniu społecznym na tę zbrodnię, uznaniu ją za rzecz pozytywną, a w licznych przypadkach współuczestniczeniu w niej i odnoszeniu z tego korzyści materialnej” – napisał Gross w jednej ze swoich prac.

Onet.pl/KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pro_patria
    pro_patria :

    Upadlina ma rację. Ogrom zła jaki czyni Polsce pis (tym razem nie piszę pisiory, bo nie chcę urazić ani Leszka1 ani polskiego_Pana) jest ogromny. Zauważcie jak wiele środków finansowych jawnie (np. 1mld. swap`u), niejawnie (np. projekty „podboju” kosmosu, projekty zbrojeniowe) jest marnotrawionych, jak wiele osób z najwyższych władz pis obraża pamieć pomordowanych polskich ofiar, gloryfikuje dzicz banderowską, wręcz tłumaczy wzrost kultu zgrodniarzy na stepach (np. waszczykowski, żurawski vel gajewski), jak wielu wywiera presje na organy ścigania w wyniku czego swołocz banderowska robi co chce w Polsce, tymczasem Polacy za jakiekolwiek słowo w obronie godności i prawdy są prześladowani wyrokami sądowymi. Forumowicze popierający pis, jesteście inteligentni (poza cyną), nie myślcie tego, co narzuca nawiedzony jarek i jego już przegrana ekipa. Jeśli jesteście na tym portalu, bo przyświeca Wam dobro Rzeczpospolitej pozwólcie działać szarym komórkom i wyciągajcie wnioski SAMI.