Premier Theresa May przedstawi w najbliższy wtorek rządowe plany dotyczące przyszłych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – poinformowało w czwartek Downing Street.

Wystąpienie brytyjskiej premier ma dać odpowiedź na podstawowe pytania odnoszące się do strategii negocjacyjnej Londynu w rozmowach z pozostałymi 27 państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Rzecznik May zapowiedziała w czwartek, że premier przedstawi w swoim wystąpieniu wizję globalnej Wielkiej Brytaniipo wyjściu ze Wspólnoty, która ma odpowiedzieć na pojawiającą się ze strony proeuropejskich polityków krytykę, że Brexit może doprowadzić do międzynarodowej izolacji kraju.

Czytaj również: Brytyjska premier: Nie ma odwrotu od Brexitu

Dotychczasowe wypowiedzi premier May na temat planu negocjacyjnego były krytykowane przez media i polityków, zarówno rządu i opozycji, jako zbyt ogólne.

Posłowie i opinia publiczna w szczególności będą oczekiwali deklaracji dotyczących przyszłych zasad dostępu do lub członkostwa we wspólnym rynku, a także zmian w polityce imigracyjnej, w tym wobec trzech milionów obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Według zapowiedzi Downing Street premier May planuje formalnie rozpocząć procedurę opuszczenia wspólnoty przed końcem marca br. Jak spekulują media, dokładna data może być ujawniona podczas wtorkowego przemówienia.

Brytyjska opinia publiczna wciąż czeka na wyrok w prowadzonym przez Sąd Najwyższy postępowaniu odwoławczym ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy rządem a parlamentem.

W listopadzie Wysoki Trybunał uznał, że dla rozpoczęcia formalnych negocjacji ws. Brexitu, opisanych w art. 50 traktatu UE, niezbędna jest zgoda Izby Gmin i Izby Lordów, bo władza wykonawcza nie ma odpowiednich kompetencji do podjęcia takiej decyzji. Rząd odwołał się od tej decyzji do Sądu Najwyższego; wyrok spodziewany jest przed końcem stycznia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Londyn: Zakończyła się rozprawa apelacyjna ws. Brexitu. Wyrok w styczniu

W przypadku porażki rządu konieczne będzie przeprowadzenie przez parlament legislacji autoryzującej rząd do rozpoczęcia negocjacji. W zależności od wyroku Sądu Najwyższego, może ona mieć charakter krótkiej, kilkuzdaniowej uchwały lub dłuższej ustawy, której zredagowanie mogłoby nawet opóźnić rozmowy.

Podczas środowego spotkania z korespondentami zagranicznych mediów akredytowanych przy Downing Street szefowa służb prasowych brytyjskiego rządu zasugerowała, że gabinet jest przygotowany na ewentualność przegranej przed Sądem Najwyższym i konieczność przeprowadzenia niezbędnej legislacji przez parlament.

Rzeczniczka May podkreśliła, że premier niezmiennie planuje rozpoczęcie procesu wyjścia z Unii Europejskiej przed końcem marca bieżącego roku i jest to niezależne od wyroku.

kresy.pl/ pap
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz