Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w poniedziałek w Berlinie będzie rozmawiał “z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych” na temat przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

Szef rządu podkreślił, że Polska już zdecydowała o przekazaniu Ukrainie tych czołgów. “W poniedziałek jestem w Niemczech, w Berlinie. Będę m.in. rozmawiał z przedstawicielami różnych ugrupowań politycznych na temat leopardów i stamtąd wracam w inne miejsce” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

Morawiecki został zapytany, czy uważa, że uda mu się przekonać kanclerza Niemiec Olafa Scholza do przekazania Ukrainie Leopardów. “Nie mam pojęcia” – odpowiedział, dodając, że nie sądzi, by taka decyzja zapadła w najbliższych dniach.

“To są procesy, które wymagają dłuższych dyskusji, ale nacisk musi być stały. Tamta decyzja [o bateriach “Patriot” – PAP] zabrała Niemcom około półtora miesiąca. Mówili, że patrioty tylko do Polski, ale po nacisku zgodzili się wysłać je na Ukrainę” – zwrócił uwagę Morawiecki.

Zaznaczył, że po raz kolejny Polska jest krajem, który organizuje pomoc wojskową dla Ukrainy.

“Bo ta ich walka, to również jest walka o bezpieczeństwo Polski. W związku z tym ja rozmawiałem kilka tygodni temu z kanclerzem Scholzem w Brukseli o tym, żeby te nowoczesne czołgi również przekazać Ukrainie. Nowoczesny sprzęt jest potrzebny, aby w skuteczny sposób walczyć z tą barbarzyńską, zbrodniczą rosyjską agresją. Rozmawiamy o tym również z innymi partnerami: Finami, Duńczykami i innymi państwami, które też mają na swoim stanie nowoczesne czołgi” – powiedział premier.

Zobacz także: Przygotowanie Leopardów dla Ukrainy zajmie firmie Rheinmetall rok

W środę we Lwowie Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Podkreślił, że to element budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. „Przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa” – zaznaczył.

Zobacz także: Szrot o Leopardach dla Ukrainy: Finlandia i Dania zadeklarowały udział

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply