W związku z zamknięciem szkół do 24 maja, w przyszłym tygodniu przedstawimy sposób umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3; dla rodziców, którzy nie będą mogli z tego skorzystać, podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czasie sobotniej konferencji prasowej.
W czasie sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy można spodziewać się wydłużenia zasiłku opiekuńczego, który został na razie przedłużony o tydzień, także na okres po 4 maja, aż do czasu wznowienia zajęć szkolnych – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). “Podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego” – poinformował premier.
“Tak, wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji (…). Już na początku przyszłego tygodnia przedstawimy to, co sygnalizowaliśmy, a więc sposób przygotowania, umożliwienia sprawowania opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas 1 do 3. A z drugiej strony dla tych rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z tej opieki lub z różnych względów ta opieka nie będzie mogła być sprawowana (…), podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego” – oświadczył Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w piątek, że na najbliższy tydzień zostaje przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wstrzymanie zajęć w przedszkolach i szkołach zostało przedłużone w piątek do 24 maja. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego miał zakończyć się 26 kwietnia.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może otrzymać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach świadczenie mogą otrzymać rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do lat 18, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Przysługuje on także rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Regulacje przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Pracownik powinien poinformować o korzystaniu z zasiłku swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, samo-zatrudniony zaś bezpośrednio ZUS.
Świadczenie jest wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Zobacz także: Premier Morawiecki: Od 4 maja rozpocznie się “odmrażanie” sportu
zus.pl / pap / polsatnews.pl / kresy.pl
7 miliardów ludzi daje się tak spokojnie oszukiwać i nabierać!!!
Proszę, włóż trochę wysiłku intelektualnego Szanowny Czytelniku i sam oblicz w jakim to procencie chcą Ciebie oszukiwać RZĄDZĄCE PISOMATOŁY oraz komiwojażerowie z City of London Corporation.
GRYPA:
w Polsce w 2020 r. stwierdzono 370 249 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W wyniku powikłań pogrypowych zmarło 14 osób…
KORONAWIRUS:
w Polsce w 2020r. na koronawirusa zachorowało już 11 273 osoby, z czego 524 zmarło …
PS…
Ale was turlają … jak chcą … ignorancja sięgnęła zenitu … Szare komórki zaczną się niedługo wyprowadzać z waszych głów do innych ssaków … ewolucja panie Ewolucja …
PROPONUJĘ ODSŁUCHAĆ !!!
Dr Jerzy Jaśkowski (1/2): To co się dzieje wokół pandemii koronawirusa to tylko i wyłącznie oszustwo
https://www.youtube.com/watch?v=jv0Qs5NZEdQ