Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. – wskazują dane GUS. PKB spadł w II kw. o 2,3 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. “Gospodarka zaczęła ostro hamować już w drugim kwartale 2022. W dalszej części 2022 spadek aktywności gospodarczej pogłębi się” – prognozuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. w ujęciu rok do roku wobec wzrostu o 8,5 proc. w pierwszym tegorocznym kwartale. W ujęciu kwartalnym wskaźnik spadł o 2,3 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwraca uwagę, że jedną z głównych przyczyn osłabienia wzrostu okazały się niższe wydatki konsumenckie.

Zobacz także: Inflacja bazowa z kolejnym rekordem

“PKB mocno rozczarował w II kwartale, rosnąc jedynie o 4,5% r/r (konsensus: ok. 6% r/r) i idąc pod prąd europejskim trendom. To, że na przełomie 2022/23 PKB spadnie w ujęciu rocznym, powinno być scenariuszem bazowym (co zakładaliśmy nawet przed dzisiejszym odczytem)” – wskazują analitycy banku Pekao.

Zdaniem PIE kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie. “Spodziewamy się, że wyniki w trzecim kwartale będą zbliżone do 3 proc. Miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwujemy wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu” – sygnalizują analitycy Instytutu.

Silny spadek PKB względem poprzedniego kwartału kompletnie zaskoczył ekonomistów, którzy spodziewali się dynamiki tego wskaźnika na poziomie -0,8% kdk i 6,3% rdr. – zwraca uwagę portal Bankier.pl.

Zobacz także: Inflacja w strefie euro najwyższa w historii

“Gospodarka zaczęła ostro hamować już w drugim kwartale 2022. W dalszej części 2022 spadek aktywności gospodarczej pogłębi się” – prognozuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Środowe dane to tzw. szybki szacunek GUS, który później będzie weryfikowany (regularny szacunek ukaże się 31 sierpnia).

pap / wnp.pl / / businessinsider.pl / bankier.pl / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply