Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował we wtorek, że dostawy gazu do kraju może zapewnić Katar. Paliwo może płynąć przez Polskę.

Poroszenko poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej o bardzo ważnych negocjacjach w sprawie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, jakie miały mieć miejsce w trakcie jego oficjalnej wizyty w Katarze.

 

W oświadczeniu napisano, że Katar jest gotowy, aby zapewnić nam skroplonego gazu. Ukraiński prezydent wskazał także, że paliwo mogłoby docierać do kraju poprzez terminalu LNG w Polsce, albo trasą turecką przez przez Bosfor.

Poroszenko podkreślił, że szczegółowe negocjacje w tej sprawie będą miały miejsce w najbliższej przyszłości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem głowy ukraińskiego państwa katarski skroplony gaz stworzy wyjątkowe możliwości zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Ukraina obecnie sprowadza skroplony gaz ziemny z USA poprzez polski terminal LNG w Świnoujściu. Według podpisanej w 2017 roku umowy, PGNiG ma dostarczyć na Ukrainę 280 mln m sześc. gazu. Odbiorca jest firma ERU Trading – spółka-córka amerykańskiej ERU Corporation. Z Polski do grudnia 2017 trafiło na Ukrainę łącznie 430 mln m sześc. gazu ziemnego. Według wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka, w przyszłości dostawy mogą osiągnąć poziom 700 – 800 mln m3 rocznie.

W czerwcu zeszłego roku Ukraina negocjowała otworzenie Bosforu dla dostaw gazu ze Stanów Zjednoczonych, Władze w Ankarze uniemożliwiają tankowcom przewożącym LNG przejście przez Bosfor. Oficjalnie, strona turecka jako powód decyzji wskazuje na bezpieczeństwo mieszkańców Stambułu, który leży nad cieśniną Bosfor. Stąd władze w Ankarze oświadczyły, że nie pozwolą na przepuszczenie tankowców, które miałyby dostarczać skroplony gaz na Ukrainę.

Kresy.pl / epravda.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz