Ponad połowa małżeństw w Rosji kończy się rozwodem

W zeszłym roku w Rosji zawarto niemal milion małżeństw, jednak w tym samym czasie 600 tysięcy związków zakończyło się rozwodem.

Według danych  podanych przez rosyjski urząd statystyczny RosStat stosunek nowo zawartych małżeństw do rozwodów wyniósł w 2016 61,7 proc. Zawarto 985 tys. związków, a rozwodem zakończyło się 608 tys. małżeństw.Stosunek jest znacznie wyższy niż w latach ubiegłych. W 2014 roku założono 1,16 miliona rodzin, a rozwiodło się 693 tys. par. Stosunek wyniósł 57,7 proc. W 2015 zarejestrowano 1,2 miliona małżeństw, oraz 611 tys. rozwodów, co oznacza stosunek 52,7 proc. Od początku lat 90-tych najwięcej rozwodów odnotowano w 2002 roku – 854 tysięcy, a najmniej w 1998 r. – 502 tys.

ZOBACZ TAKŻE: Największe zagrożenia dla ukraińskich rodzin: alkoholizm, rozwody, aborcja, emigracja i gender

Statystycy wskazują, że najczęściej małżeństwa kończą się rozwodem po 5-10 latach związku – 25,8 proc. małżeństw kończy się w tym przedziale. Rozwody po 10-19 lat małżeństw stanowią 19,5 proc. całości. Niemal równie często rozwodzą się pary ze stażem roku lub dwóch – w 2016 roku stanowili oni 19,4 proc. wszystkich. Rozwody par ze stażem powyżej 20 lat stanowiły 13,2 proc, a z mniejszym niż rok – jedynie 4,7 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według statystyk rozwodem najczęściej kończą się małżeństwa z małą ilością dzieci. 56,7 proc. (345 tys,) rozwodzący się par nie miały dzieci, 31,2 proc (niemal 190 tys.) miało jedno dziecko. Pary z dwójką lub więcej dzieci stanowiły jedynie 12,1 proc. rozwodów (73 tys.)

Zdaniem cytowanych przez gazeta.ru spadek liczby zawieranych małżeństw i wysoki wskaźnik tych kończących się rozwodem ma szereg przyczyn. Zdaniem statystyka Romana Parszina przynia się do tego wzrost zatrudnienia kobiet, przez co zyskują na niezależności i mogą pozwolić sobie na wychowywanie dzieci prze męża. Statystycy znajdują również korelację pomiędzy kondycją gospodarki, a liczbą rozpadów małżeństw. Znaczący wzrost liczby rozwodów miał miejsce w latach 1998, 2008 i 2014, kiedy Rosję dotykały kryzysów.

Opinię tą potwierdza pracownik z Departamentu Prawnego Heads Consulting Anastasia Kudiakowa, która stwierdziła, że spadek przychodów powoduje wzrost ryzyka konfliktów, które mogą być  przyczyną rozpadu małżeństw. Stwierdziła również, że z powodu ostatnich statystyk mówiących o spadku dochodu Rosjan nie nastraja optymistycznie co do trwałości małżeństw zawieranych w Rosji.

kresy.pl / gazeta.ru

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz