Ponad połowa małżeństw w Rosji kończy się rozwodem

W zeszłym roku w Rosji zawarto niemal milion małżeństw, jednak w tym samym czasie 600 tysięcy związków zakończyło się rozwodem.

Według danych  podanych przez rosyjski urząd statystyczny RosStat stosunek nowo zawartych małżeństw do rozwodów wyniósł w 2016 61,7 proc. Zawarto 985 tys. związków, a rozwodem zakończyło się 608 tys. małżeństw.

Stosunek jest znacznie wyższy niż w latach ubiegłych. W 2014 roku założono 1,16 miliona rodzin, a rozwiodło się 693 tys. par. Stosunek wyniósł 57,7 proc. W 2015 zarejestrowano 1,2 miliona małżeństw, oraz 611 tys. rozwodów, co oznacza stosunek 52,7 proc. Od początku lat 90-tych najwięcej rozwodów odnotowano w 2002 roku – 854 tysięcy, a najmniej w 1998 r. – 502 tys.

ZOBACZ TAKŻE: Największe zagrożenia dla ukraińskich rodzin: alkoholizm, rozwody, aborcja, emigracja i gender

Statystycy wskazują, że najczęściej małżeństwa kończą się rozwodem po 5-10 latach związku – 25,8 proc. małżeństw kończy się w tym przedziale. Rozwody po 10-19 lat małżeństw stanowią 19,5 proc. całości. Niemal równie często rozwodzą się pary ze stażem roku lub dwóch – w 2016 roku stanowili oni 19,4 proc. wszystkich. Rozwody par ze stażem powyżej 20 lat stanowiły 13,2 proc, a z mniejszym niż rok – jedynie 4,7 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według statystyk rozwodem najczęściej kończą się małżeństwa z małą ilością dzieci. 56,7 proc. (345 tys,) rozwodzący się par nie miały dzieci, 31,2 proc (niemal 190 tys.) miało jedno dziecko. Pary z dwójką lub więcej dzieci stanowiły jedynie 12,1 proc. rozwodów (73 tys.)

Zdaniem cytowanych przez gazeta.ru spadek liczby zawieranych małżeństw i wysoki wskaźnik tych kończących się rozwodem ma szereg przyczyn. Zdaniem statystyka Romana Parszina przynia się do tego wzrost zatrudnienia kobiet, przez co zyskują na niezależności i mogą pozwolić sobie na wychowywanie dzieci prze męża. Statystycy znajdują również korelację pomiędzy kondycją gospodarki, a liczbą rozpadów małżeństw. Znaczący wzrost liczby rozwodów miał miejsce w latach 1998, 2008 i 2014, kiedy Rosję dotykały kryzysów.

Opinię tą potwierdza pracownik z Departamentu Prawnego Heads Consulting Anastasia Kudiakowa, która stwierdziła, że spadek przychodów powoduje wzrost ryzyka konfliktów, które mogą być  przyczyną rozpadu małżeństw. Stwierdziła również, że z powodu ostatnich statystyk mówiących o spadku dochodu Rosjan nie nastraja optymistycznie co do trwałości małżeństw zawieranych w Rosji.

kresy.pl / gazeta.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz