Do Polski przyjechało z Ukrainy od 24 lutego br. już 1 067 000 osób – przekazała Straż Graniczna w poniedziałek. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył w poniedziałek, że UE musi przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy.

Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1 067 000 osób. Wczoraj tj.06.03 #funkcjonariuszeSG odprawili rekordowe 142,3 tys. podróżnych z Ukrainy! Ruch na granicy polsko-ukraińskiej rośnie, dzisiaj do godz.07.00 do Polski przyjechało z Ukrainy 42 tys. osób – przekazała w poniedziałek Straż Graniczna. 

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że 90 procent z nich to obywatele Ukrainy, pozostali pochodzą z państw całego świata.

Już w niedzielę SG podała, że liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył w poniedziałek, że UE musi przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób z Ukrainy. “Musimy przygotować się na przyjęcie około 5 mln osób. Musimy zmobilizować wszystkie środki Unii Europejskiej, by pomóc krajom, które przyjmują te osoby” – powiedział, cytowany przez PAP. “Potrzebujemy więcej szkół, więcej centrów recepcyjnych, więcej wszystkiego” – dodał.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oświadczyła w niedzielę, że obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy. Poinformowała także o planowanym, jednorazowym datku w wysokości 300 zł dla ukraińskich uchodźców. Minister opisywała projekt specustawy o pomocy Ukrainie, którym rząd zajmie się w poniedziałek. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił z kolei, że projektowana ustawa przewiduje „systemowe wsparcie” przez pierwsze dwa miesiące dla wszystkich osób, które przyjmują uchodźców, „aby częściowo zrefinansować te koszty”, w wysokości ok. 1200 zł na osobę miesięcznie.

W piątek na antenie stacji Polsat News premier Mateusz Morawiecki mówił o wsparciu państwa dla osób, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Zaznaczył, że rząd chce zamienić to w pomoc systemową i zaproponował ustawę, którą na najbliższym posiedzeniu miałby zająć się Sejm.

Zobacz także: Rząd: Otwarty rynek pracy i 500+ dla uchodźców z Ukrainy 

W czwartek 24 lutego armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply