Od początku sierpnia z jeziora Dzierżno Duże oraz Kanału Gliwickiego wyłowiono już ponad 21 ton śniętych ryb. Podobnie jak w poprzednich latach, przyczyną są prawdopodobnie złote algi. Dwa lata temu toksyny uwalniane przez glon doprowadziły prawdopodobnie do katastrofy na Odrze.
Na początku sierpnia pracownicy Wód Polskich z Gliwic zaczęli informować o pierwszych przypadkach śnięcia ryb. Zauważono wówczas raptem kilkadziesiąt śniętych sztuk. W kolejnych dniach okazało się, że rozmiar katastrofy ekologicznej jest znacznie większy.
Od początku sierpnia z pośrednio połączonego z Odrą zbiornika oraz Kanału Gliwickiego wyłowiono już ponad 21 ton martwych ryb.
“Najnowszy monitoring wykonano w poniedziałek o 13:30. Pokazał, że ryby dalej umierają, zaobserwowano ryby w stanie agonalnym” – wskazuje Jacek Adamarek z koła Polskiego Związku Wędkarskiego Dzierżno Duże.
W poniedziałek rano znów wyłowiono ich ponad pół tony. “Dziennik Zachodni” informuje, że tylko w niedzielę martwych ryb w jeziorze i jednej z sekcji Kanału Gliwickiego były 4 tony, a władze samorządowe mówią o “katastrofie”.
Adamarek podkreśla, że wędkarze nie widzą na miejscu działań w celu zapobiegania wymieraniu ryb.
W wodzie wykryto dużą ilość złotej algi. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia, że to wydzielana przez nią toksyna zabiła ryby.
Przypomnijmy, że dwa lata temu toksyny uwalniane przez glon doprowadziły prawdopodobnie do katastrofy na Odrze.
Obecnie w samej rzece martwych ryb nie ma. Wojewody wskazuje, że dzięki regulowaniu przepływu, zbiornik został odcięty, by “woda skażona złotą algą nie będzie przepływała dalej” do Kanału Gliwickiego i później – do Odry.
Złote algi pojawiają się zwykle w zanieczyszczonych i zasolonych wodach. Powodują uwalnianie toksyn, które trują ryby.
Jako jedną z głównych przyczyn występowania problemu wskazuje się zrzuty przemysłowych ścieków m.in. z kopalń.
“Pracownicy Wód Polskich na bieżąco patrolują zbiornik, a także odławiają śnięte ryby we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, Państwową Strażą Rybacką i Polskim Związkiem Wędkarskim” – Wody Polskie przekazały serwisowi Gazeta.pl.
Do 19 sierpnia br. wojewoda wprowadził zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego. Przestrzegania zakazu pilnuje policja, prowadząc regularne patrole w rejonie wód.
next.gazeta.pl / nto.pl / dziennikzachodni.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!