Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 10 tysięcy – informuje Agencja Prasowa Reuters. Tylko w czwartek odnotowano 950 zgonów.

Jak informuje w czwartek Agencja Prasowa Reuters, w ciągu zaledwie jednej doby w Hiszpanii doszło do 950 zgonów spowodowanych koronawirusem. Łączna ilość przypadków śmiertelnych wynosi już 10003.

Liczba wykrytych zakażeń wzrosła od środy o 8%, teraz pod obserwacją znajduje się 110238 osób. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła sięo 10%. Jednak jak informuje hiszpański rząd, dzienny przyrost zakażeń stopniowo się zmniejsza.

„Na końcu tunelu jest światło” – mówił minister zdrowia Salvador Illa. „Błysk nadziei, krzywa się ustabilizowała. Osiągnęliśmy szczyt krzywej i zaczęliśmy fazę spowalniania”.

Jak informowaliśmy, hiszpański rząd podjął w niedzielę decyzję o 14-dniowym postoju wszystkich zakładów pracy, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Decyzja ma związek z szalejącą w Hiszpanii epidemią wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Zamiar przymusowego wysłania pracowników do domów na 14 dni premier Pedro Sanchez ogłosił w sobotę na naprędce zwołanej konferencji prasowej. Szef hiszpańskiego rządu zapowiedział, że pracownicy otrzymają za ten okres wynagrodzenie, ale później będą musieli wolne odpracować. Postój potrwa od 30 marca do 9 kwietnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przymusowemu postojowi nie podlegają firmy niezbędne dla funkcjonowania państwa. Dopuszczalne jest też działanie firm, w których jest możliwość zdalnej pracy z domu.

Zobacz także: Donald Trump wprowadza dyrektywę o pomocy firmom produkującym respiratory

Według Politico decyzja została podjęta pod presją regionalnych liderów, w tym z Partii Socjalistycznej, zaniepokojonych tempem rozwoju epidemii. Z kolei gazeta El Mundo podaje, że zapowiedź zamknięcia firm wywołała krytykę ze strony pracodawców.

Zobacz także: Ponad 10000 wykrytych przypadków koronawirusa w Kanadzie

„Hibernacja” gospodarki ma na celu ograniczenie codziennej mobilności obywateli do poziomu weekendowego, co ma ograniczyć infekcje i zapobiec upadkowi znajdującej się na granicy wytrzymałości służby zdrowia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz