Pomnik UPA pod Przemyślem zostanie zlikwidowany

Pomnik upamiętniający członków Ukraińskiej Powstańczej Armii znajduje się w Hruszowicach w powiecie przemyskim.

Likwidacja monumentu to skutek interpelacji skierowanej do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przez podkarpackiego Europosła Tomasza Porębę z Prawa i Sprawiedliwości.
Europoseł informował w niej o nielegalnym obelisku i domagał się zdecydowanych działań. Teraz jest oficjalne potwierdzenie, że ta kwestia zostanie rozwiązana – powiedział Tomasz Poręba. Dodał, że Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, podzielił jego zastrzeżenia dotyczące pomnika. Zapowiedział też „zdecydowane działania”, które mają służyć zlikwidowaniu budowli, która została postawiona kilkanaście lat temu bez zgody polskich władz.
Europoseł Poręba zapowiedział natychmiastowe przekazanie pisma od Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa władzom powiatu przemyskiego. Jak podkreśla, teraz ruch w sprawie likwidacji pomnika w Hruszowicach należy do władz lokalnych.
polskieradio.pl/KRESY.PL
Czytaj kolejny artykuł
9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. parnikoza
  parnikoza :

  Kto bedze po tu stronu granicy sluchal cos tam o tym ze to nie zgodnie z prawem i cos jesze, jak jest wola to do wszystkiego mozna sie przyczepic, jak Swobodowcy do szerbca, a wy do tiego pomnika? O jakie upamitninie waszyh ofiar wtedy bedzece gadac? Oj spodziwam ze wasze rzadowcy sprzedzane okazan sie madrejsze za „patriotow”…Gdy mowe o odpowiadalnosci przed Bogem to chodzi mnie nie o przeszlosc tutaj juz nic nie zmeinisz kozny widac umrze przy swoim zdaniju (spodziewam tylko ze w sposob naturalny), ale o tym co dalej bedze, robice to specialnie chcece eskalacii..chece emocii… chcete zlosci i antagonizmu, albo specialnie albo wy sa glupe i nie rozumece co robice. Ale czeka was za glupych=slepych uwazac, a wiec? Poniesece odpowiadalnosc za wrogosc zwyklych Polakow do zwyklych Ukraincow na pocieche Moskwe i Niemcam….

  • pawel_krak
   pawel_krak :

   nie mamy i nie mieliśmy większych wrogów niż ukraińcy. Niemcy robili swoje , bolszewicy swoje. a Was nie było – ubzdurało sie w głowach że powstanie panstwo ukraina. powstało i składało się ze zwykłych bandziorów z widłami, złodziei i zwyrodnialców. to była Wasza „droga” do wolnosci? no to pamiętaj,że historia kołem się toczy…