Polsko-Litewskie Zgromadzenie Poselskie po czteroletniej przerwie wznawia pracę – poinformował wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas po spotkaniu w Wilnie z wicemarszałkiem Sejmu RP Eugeniuszem Grzeszczakiem.

„Pierwsze spotkanie Prezydium Zgromadzenia odbędzie się w Warszawie, w symbolicznym dniu, 3 maja. Wówczas zostanie ustalony harmonogram najpilniejszych spraw do załatwienia” – powiedział Kirkilas.

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że “polsko-litewska współpraca parlamentarna jest bardzo ważna” i wyraził zadowolenie, że jest wznawiana.

Kirkilas wskazał, że doświadczenie Polski jest dla Litwy ważne również w związku z objęciem przez nią przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie br. „Wielu naszych specjalistów odbyło już staże w Polsce. Polska deklaruje dalszą pomoc” – powiedział wiceprzewodniczący Sejmu Litwy.

Gediminas Kirkilas i Eugeniusz Grzeszczak są współprzewodniczącymi Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego. Powodem wstrzymania pracy Zgromadzenia był brak decyzji strony litewskiej w rozstrzyganiu problemów Polaków na Litwie. Nowy centrolewicowy rząd Litwy deklaruje chęć rozstrzygnięcia tych problemów, m.in. kwestii pisowni nazwisk polskich w litewskich dokumentach i podwójnego nazewnictwa ulic na Wileńszczyźnie, gdzie Polscy stanowią ponad 50 proc. ludności.

Delegacja polskiego Sejmu pod przewodnictwem wicemarszałka Grzeszczaka gości w Wilnie z okazji przypadającej w poniedziałek 23. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Litwy w 1990 r.

Litwa była pierwszą republiką byłego Związku Radzieckiego, która proklamowała niepodległość. Akt Niepodległości Litwy podpisało 124 deputowanych ówczesnej Rady Najwyższej.

Znadwilii.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply