Polskie wojsko kupuje Żmije [+FOTO]

W czwartek Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęciu procedury pozyskania w latach 2016-2022 118 pojazdów dalekiego rozpoznania „Żmija” – uzbrojonych samochodów rozpoznawczych wysokiej mobilności. Cały proces trwa od 2012 roku.

Według wymagań, masa własna pojazdu ma wynosić poniżej 1,7 tony, a dopuszczalna masa całkowita 2,6 tony. Żmija ma zapewniać przewóz 3-osobowej załogi (kierowcy, dowódcy oraz strzelca), uzbrojenia oraz ładunków (sprzętu specjalistycznego) o masie minimum 900 kg. Ma to umożliwić załodze pełną autonomiczność działania w okresie 7 dni.

Pojazd ma posiadać napęd 4 x 4, pokonywać brody o głębokości co najmniej 0,5 m (bez przygotowania pojazdu), rowy o szerokości 0,6 m i ścianki pionowe o wysokości 0,3 m. Przewiduje się także możliwość desantowania pojazdu metodą spadochronową.

Żmija ma być wyposażona w klatkę kapotażową, ale nie będzie opancerzona. Wyjątkiem jest podłoga, która ma być wyposażona w przestrzenne elastyczne osłony balistyczne ograniczające skutki eksplozji ładunków wybuchowych pod pojazdem.

Oferenci mogą zgłaszać swoje propozycje do 30 kwietnia 2015 roku.

Fot. btn.pl

Fot. twitter.com / @dziennikzbrojny

dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • rudy
   rudy :

   Bo widocznie, mimo obecności broni, ten pojazd nie jest przeznaczony do innych funkcji. Weź pod uwagę to, że współczesnych wojskach są np. motocykle w tym i czterech kołowe, które też są mobilne, ale nie potrafią transportować 900kg.

 1. wepwawet
  wepwawet :

  Oo — Naprawdę? To ma być nasza wunderwaffe, która powstrzyma Ruskich? Wysoka mobilność… okupiona wysokimi stratami wśród załóg? W przypadku wojny żołnierze sami zaczną obudowywać takie pojazdy kawałkami metalu celem zapewnienia lepszej ochrony, tak jak dzieje się to obecnie na Ukrainie.

 2. artose
  artose :

  głąby z troli – wywiad działa tak że nie walczy , tylko szpieguje , broń jest po to by zwiewać i się ostrzelać – ukryć . Nigdy głęboki zwiad nie walczy . Po prostu co tu pisza nie maja zielonego pojęcia o …. nie napiszę bo nie zrozumieją – HI HI