Zgodnie z zapisami ustawy, jeśli osoba posiadająca Kartę Polaka uwłacza Polsce lub Polakom, powinna z urzędu taki dokument stracić. Jednak nasz konsulat generalny w Winnicy nie zamierza reagować w tego typu sytuacjach. Nawet fakt sfotografowania się posiadaczy Karty Polaka na tle flagi OUN-UPA zdaje się go nie niepokoić.

Działania przemyskiej policji i prokuratury w stosunku do studiujących w Przemyślu Ukraińców, którzy w ubiegłym roku sfotografowali się z flagą OUN-UPA, nie ograniczało się wyłącznie do kwestii propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. Jednym z wątków było postępowanie w sprawie domniemanego wyłudzenia przez nich Kart Polaka. Miało to nastąpić poprzez wprowadzenie w błąd właściwego w ich przypadku konsula – czyli Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, na czele którego stoi dr Krzysztof Świderek.W postanowieniu o umorzeniu śledztwa, podpisanym przez aspiranta Marcina Palmowskiego czytamy, że na podstawie dokumentacji MSZ ustalono, iż Karty Polaka wydano ukraińskim studentom zgodnie z prawem – ponieważ udowodnili oni swoje polskie pochodzenie.Na tej podstawie postępowanie umorzono. Ponieważ nie poświadczono nieprawdy w trakcie ubiegania się o dokumenty, żadne wyłudzenie nie miało miejsca. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Wszyscy młodzi Ukraińcy, których dotyczyło postępowanie, 14 października 2014 roku, w rocznicę utworzenia UPA, sfotografowali się z flagą tej organizacji na parkingu przemyskiej galerii handlowej. Większość z nich była posiadaczami Karty Polaka. Ich pozyskanie odbyło się zgodnie z prawem, jednak stwierdzenie tego faktu nie zamyka sprawy. Wręcz powinno stanowić wstęp do dalszych działań. Szczególnie w przypadku polskich służb dyplomatycznych, które w takich sytuacjach są zobowiązane do odpowiedniej reakcji – tego wymaga od nich polskie prawo.

Zgodnie z Ustawą o Karcie Polaka konsul, który wydał decyzję o przyznaniu ukraińskim studentom tych dokumentów, powinien – a wręcz jest zobowiązany – z urzędu je unieważnić. Zgodnie z Art. 20, pkt. 1: „Konsul, w drodze decyzji administracyjnej, z urzędu unieważnia Kartę Polaka w przypadku gdy po otrzymaniu Karty Polaka jej posiadacz zachowuje się w sposób uwłaczający Rzeczypospolitej Polskiej lub Polakom”.

Osoba polskiego pochodzenia, eksponując symbolikę banderowską i przyznając się do niej, identyfikuje się z organizacją, której członkowie odpowiadają za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Już na tej podstawie trudno nie uznać, że tego rodzaju zachowanie jest uwłaczające dla Polków zamordowanych przez Ukraińców. Nie wspominając już o tym, że jak napisano w ekspertyzie pracowników IPN w Rzeszowie ”nacjonalizm ukraiński jest uznawany za formę faszyzmu”.Tak więc mamy tu do czynienia nie tylko z eksponowaniem symboli antypolskich, ale co więcej – faszystowskich.

Ponadto, pkt. 2 wspomnianego artykułu ustawy głosi, że unieważnienie Karty Polaka przez konsula powinno nastąpić m.in. wówczas, gdy posiadacz tego dokumentu „działa lub działał na szkodę podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej”.Eksponowanie symboli faszystowskich przez osoby przyznające się do polskiego pochodzenia, które zostało oficjalnie potwierdzone przez konsula, to działanie na szkodę RP i narażanie jej na zniesławienie. Dostarcza to również pretekstów do działania tym, którzy nie są państw polskiemu przychylni.

Jak w takim razie zachował się Konsul Generalny RP w Winnicy, który zatwierdził Karty Polaka Ukraińcom polskiego pochodzenia? Według dostępnych informacji – bezczynnie. Mimo tego, że cała sytuacja miała miejsce grubo ponad pół roku temu, osoby w nią zamieszane są w dalszym ciągu posiadaczami Kart Polaka. Co więcej, nie wiadomo nic na temat jakichkolwiek działań winnickiego konsulatu, których celem byłoby unieważnienie tych dokumentów.

Próbowaliśmy skontaktować się z w tej sprawie bezpośrednio z Konsulem Świderkiem. Niestety, nie znalazł on czasu na rozmowę na ten temat. Ponadto, ani on, ani nikt z konsulatu przez ponad tydzień nie znalazł czasu, by odpowiedzieć na pytania, jakie oficjalnie przesłaliśmy. Główne dotyczyło tego, czy konsul Świderek uważa, że zachowanie młodych Ukraińców eksponujących symbolikę banderowską, powinno skutkować unieważnieniem Kart Polaka oraz czy zachowali się w sposób uwłaczający RP lub Polakom.Zapytaliśmy także, czy Konsulat Generalny RP w Winnicy wszczął w tej sprawie jakiegoś rodzaju postępowanie wewnętrzne i czy zamierza we własnym zakresie zbadać tę sprawę i z urzędu wszcząć procedurę unieważnienia Kart Polaka?Jak dotąd, na żadne z tych pytań nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Według naszych informacji konsul Świderek jest w trakcie opuszczania placówki konsularnej w Winnicy. Oficjalnie nie zostaliśmy poinformowani przez konsulat w Winnicy ani o jego wyjeździe z Ukrainy i powrocie do Polski, ani o tym, by z jakiś powodów miał być niedostępny. Nie wiadomo, czy zwłoka w odpowiedzi wynika z przyczyn niezależnych, czy jest rozmyślnym działaniem mającym celowo przeciągać sprawę aż do wyjazdu konsula z Ukrainy. Według niepotwierdzonych informacji, konsul Świderek ma wkrótce zostać Konsulem Generalnym RP w Grodnie.

Wbrew początkowym zapowiedziom, Ukraińcy – studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, w zasadzie nie otrzymali żadnych poważnych kar dyscyplinarnych. Nikt nie został wydalony ze szkoły. Teraz okazuje się, że mogą ominąć ich konsekwencje także uwłaczania pamięci Polaków pomordowanych przez OUN-UPA, której barwy z dumą eksponowali.

Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7 :

  Trzeba złożyć zawiadomienie do prokuratury na działalność tego żałosnego konsula za niedopełnienie obowiązków.Po drugie prokuratura winna zająć sie sprawą częstych pogłosek o …sprzedawaniu za duże pieniądze Karty Polaka upaińcom.Problem tylko taki że prokuratura jest dupowata.Narodowcy(czy oni coś pożytecznego robią) powinni przejść się do rektora tej uczelni i „porozmawiać”z nim jak facet z facetem.

 2. krok :

  W mojej miejscowości pracuje już ok 100 Ukraińców. Dziwnym trafem wszystko idzie przez Urząd Pracy, a w powiecie panuje 25% bezrobocie. Oficjalnie mówi sie, że Polacy nie chcieli wykonywać tych prac, a to nie chodzi o to a o podatki, które musi pracodawca zapłacić zatrudniając Polaka, przy zatrudnieniu Ukraińca ma ulgi, bo są na innych umowach. Większość z nich uciekła, by do wojska nie iść. Wszystko wskazuje na celowe działanie Polskich władz, które ma na celu wyniszczenie Polaków, czy mając na celu wygnanie nas z Polski. Jeszcze nigdy rząd Polski nie działał tak antypolsko, śmiem twierdzić, że nawet w komunie. Musi się to w końcu zmienić, wybory wkrótce. Nie dla PO, PSL, PIS, SLD. Partie, które już rządziły i nic w tych kwestiach nie zmieniły. Potrafią tylko kupczyć stołkami, obiadki za państwowe, delegacje i afery korupcyjne odgrywać.

 3. krzysztof_p :

  Teraz sprawdzam reakcję służb stojących na straży prawa: Hitler, Bandera i Stalin to wspaniali heroiczni bohaterowie ludzkości, walczący za sprawy rasy Panów i Nazizmu, Komunizmu oraz ładu społecznego. Cześć i chwała Im, wielkim Wodzom XX wieku. Kto nie był z Nimi, ten jest karłem szczurzym pomiotem.

 4. piotrx :

  Nadesłane przez Andrzeja Zapałowskiego……

  Ciąg dalszy sprawy umorzenia postępowania w sprawie ukraińskich studentów propagujących nazizm w Przemyślu. Tydzień po skandalicznym umorzeniu postępowania przez Komendę Miejską Policji w Przemyślu, wizytę w tejże komendzie składa były działacz nacjonalistycznej „Swobody” ze Lwowa a obecnie Konsul Ukrainy w Lublinie!!! Co za zbieg okoliczności.

  Wizyta Konsula Generalnego Ukrainy w przemyskiej komendzie

  http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kmp-przemysl/wydarzenia/art4717,wizyta-konsula-generalnego-ukrainy-w-przemyskiej-komendzie.html

  10 lipca br. w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyło się spotkanie komendanta przemyskiej Policji z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie Panem Vasylem Pavlyuk.

  Pan Vasyl Pavlyuk złożył wizytę Komendantowi Miejskiemu Policji w Przemyślu insp. dr Krzysztofowi Pobucie aby poznać strukturę oraz zadania przemyskiej Policji, a także omówić możliwe kierunki i zasady współpracy.

  W spotkaniu uczestniczył również Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Pan Aleksander Baczyk.

  Na pamiątkę spotkania Pan Konsul otrzymał album „95 lat Przemyskiej Policji 1919 -2014″

 5. piotrx :

  Nagle ni stąd ni zowąd zostaje współzałożycielem firmy dystrybucyjnej „Piotruś Pan”
  która obejmuje obecnie kilkadziesiąt sklepów spożywczych w Przemyślu i okolicy i stopniowo opanowuje handel spożywczy.

  http://konsulat-ukraina.pl/konsul/

  „….Baczyk Aleksander – Urodzony 23.09.1957 r. w Skwierzynie, woj. lubuskie. W 1981 r. ukończył studia wyższe na kierunku budownictwa we Wrocławiu i uzyskał tytuł mgr inż. budownictwa. Po ukończeniu studiów, rozpoczyna pracę w wyuczonym zawodzie. Od 1985 r. pracuje w Przemyślu, w Przemyskim Przedsiębiorstwie Budowlanym, gdzie poszerza wiedzę w swojej specjalności. Następnie awansuje na stanowisko dyrektora ds. produkcji budowlanej w polsko-niemieckiej spółce Hansa Industrie.

  W 1995 r. zmienia profil prowadzonej działalności i zostaje współzałożycielem firmy dystrybucyjnej „Piotruś Pan”, w której do dnia dzisiejszego pełni funkcję Prezesa Zarządu. Spółka zatrudnia w chwili obecnej ponad 500 osób i zajmuje się dystrybucją produktów branży FMCG. W skład spółki wchodzą hurtownie w Przemyślu oraz sieć 24 sklepów spożywczych.

  W dniu dzisiejszym spółka jest największym przedsiębiorstwem w Przemyślu (według zestawienia Rzeczpospolitej Lista 2000 edycja 2010), a w rankingu 100 największych firm Podkarpacia za 2011 rok zajęła 43 miejsce. W spółce odpowiedzialny jest za rozwój działalności dystrybucyjnej oraz detalicznej.

  Z pasją działa społecznie od wielu lat. Jest członkiem: Rady Nadzorczej Podkarpackiego Klubu Biznesu, Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Przemyśla. W latach 2006-2009 Wiceprezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej. Jest współtwórcą określenia strategii działań na kolejne lata Izby. Promuje region w kontaktach krajowych i zagranicznych. Inicjator współpracy z największymi organizacjami gospodarczymi w kraju: Krajową Izbą Gospodarczą, Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą w Warszawie oraz Podkarpackim Klubem Biznesu……”

 6. greg :

  W Przemyślu jest jeszcze bulwersująca sprawa kięgarni BoSZ.
  Z wystawy księgarni BoSz Sp. z o.o. w Przemyślu (na Podkarpaciu te księgarnie i drukarnie są też w Sanoku, Ustrzykach Dln. i Lesku; jeden z właścicieli to prawdopodobnie jakiś Bohdan Sz., w czasie operacji Wisła jego przodkowie mogli dla niepoznaki, tak jak to mieli w zwyczaju, spolszczyć nazwisko), fragment bogato reprezentowanej antypolskiej literatury. Rok temu widziałem tam jeszcze więcej i cięższego kalibru takich antypolskich, szerzących kłamstwa historyczne „kwiatków”. http://przemysl.cylex.pl/…/bosz–sp–z-o-o–ksi%C4%99garnia…

 7. jerzyjj :

  Nie uda się wam ogłupieni przez sprostytuowane,polskojęzyczne media Polaczki przeciwdziałać zamysłom polskojęzycznych rządów – marionetek USA pchających was bezmyślnie do wojny z Rosją –——— ale macie wyjście ————– nie musicie tym zdrajcom ——————marionetkom USA pomagać i na nich głosować –————– i to wystarczy –————— resztę wykona Rosja nie z miłości do was ale dla własnego interesu, bo Niemcy i Francja tracą już kontrolę nad obecna sytuacją w Europie…