Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Radę do spraw Bezpieczeństwa i Obronności. Na jej czele postawił Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego.

Nowy organ został powołany w szerszych ramach Narodowej Rady Rozwoju. Ma mieć funkcje doradcze wobec głowy państwa. “Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności” – napisał portal “Polski Zbrojnej” zamieszczający fotorelację z powołania rady.

Prezydent dziękował członkom rady za dotychczasowe wsparcie jakie mu okazywali. Jak stwierdził jej członków powinny zainteresować “wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i na przykład Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego”. Andrzej Duda zasygnalizował też, że część zebrań nowej rady będzie może odbywać się w trybie tajnym.

W skład rady, która, jak podkreślił prezydent, obejmuje dość wąskie grono, wchodzić będą szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz oficjalny doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

Jednak na przewodniczącego rady nominowany został kontrowersyjny politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski. To publicysta znany ze skrajnie proukraińskiego nastawienia, twierdzący, że rzeź dokonana na polskich cywilach przez OUN-UPA nie była ludobójstwem, natomiast próbujący przedstawiać działania tych organizacji jako element “konfliktu polsko-ukraińskiego” co jest powtarzaniem narracji nacjonalistycznych publicystów historycznych z Ukrainy. Wcześniej zresztą Żurawski vel Grajewski bronił tego typu narracji przy okazji treści artykułu na Wikipedii. Próbował też tłumaczyć gloryfikowanie przez Ukraińców OUN-UPA.

Komisja została powołana w obecności ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz ministra obrony Mariusza Błaszczaka. “Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne” – powiedział Kamiński.

polska-zbrojna.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply