Likwidator TVP Daniel Gorgosz uważa, że byłe kierownictwo telewizji Biełsatu z Agnieszką Romaszewską na czele naraziło macierzystą spółkę na kilkumilionowe straty.

Gorgosz złożył w poniedziałek zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie nieprawidłowości w finansowaniu telewizji Biełsat. Oficjalny likwidator TVP uważa, że poprzednie kierownictwo telewizji Biełsat dopuściło się „nieprawidłowości finansowych, niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień” – podało Radio Zet, które jako pierwsze poinformowało o sprawie. Podejrzenia likwidatora obejmują wieloletnią dyrektor programu Agnieszkę Romaszewską-Guzy.

Podejrzenia te wzbudził sposób w jaki Biełsat zamawiał usługi IT. Miało się to odbywać z ominięciem postępowań przetargowych i bez analizy rynku. Te, które zamówienia otrzymały wyglądają na podmioty bez doświadczenia. Gorgosz podejrzewa nawet, że były tworzone specjalnie na potrzeby zamówień redkacji TVP.

Kierownictwo Biełsatu płaciło też firmom zewnętrznym za usługi, które zaraze były już wykonywane przez jednostkę organizacyjną TVP, jak archiwizacja materiałów audiowizualnych na Youtube.

Kontrolerzy TVP wycenili straty tej spółki wynikające z nieprawidłowych działań Romaszewskiej-Guzy i współpracowników na 7 milionów złotych.

Biełsat powstała w grudniu 2008 r. jako nadawany z Warszawy program białoruskojęzyczny mający konkurować z oficjalnymi mediami Białorusi i przekazywać treści opozycyjne wobec treści środków masowego przekazu kontrolowanych przez władze w Mińsku. Był finansowany przez TVP, ale też przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w mniejszej części ze środków zagranicznych.

Romaszewska, wcześniej dyrektorka TVP Polonia, była szefową programu od jego założenia, z krótką przerwą w marcu 2009 r. Ówczesny prezes TVP Piotr Farfał zwolnił ją ze stanowiska, by wkrótce przywrócić pod naciskiem ówczesnego rządu Platformy Obywatelskiej. Jednak po kolejnym objęciu rządów przez Donalda Tuska i postawieniu przezeń TVP w stan likwidacji, Romaszewska-Guzy straciła stanowisku w marcu bieżącego roku.

Była szefowa szefowej telewizji Biełsat, znana jest z radykalnie proukraińskiego nastawienia i zaangażowania na rzecz wzmacniania tożsamości narodowej Białorusinów, nawet kosztem interesów kresowych Polaków. Sprzeciwiała się publicznemu określeniu działalności OUN-UPA mianem ludobójstwa i oficjalnemu eksponowaniu tego historycznego faktu.

Romaszewska atakowała także nasz portal, insynuując, że odgrywa rolę agenta wpływu.

W grudniu 2023 r. małżonek byłej dyrektorki Biełsatu, Jarosław Guzy został ambasadorem Polski w Kijowie. Wysunął go na to stanowisko jeszcze rząd Prawa i Sprawiedliwości.

wiadomosci.radiozet.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    W powyższym tekście zabrakło informacji o tym, że parę dni temu neobanderowskie władze Ukrainy odmówiły przyjęcia nowego ambasadora którego chciał do Kijowa wysłać rząd Tuska. Świadczy to dobitnie o zasługach Guzego dla neobanderowców oraz o braku jakiegokolwiek szacunku dla decyzji podejmowanych przez ten „polski” rząd pomimo stawiania przez niego interesów neobanderowskich władz ponad interesami Polski i Polaków.