Jak czytamy w komunikacie MSZ, w dniach 27 – 28 lutego, wiceminister spraw zagranicznych Szynkowski vel Sęk wizytował Wielką Brytanię.

Wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, w dniach 27 – 28 lutego, był na oficjalne wizycie w Wielkiej Brytanii. Jak podaje strona ministerstwa, podczas spotkań poruszane były tematy “globalne i transatlantyckie”.

Wiceszef MSZ spotkał się z wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton, przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Izby Gmin i przewodniczącym komisji do spraw wyjścia z Unii Europejskiej. Na spotkaniach miała być poruszana kwestia współpracy dwustronnej, bezpieczeństwa i ogólnej sytuacji Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii.

“Szczególnie istotnym obszarem współpracy z Wielką Brytanią jest i pozostanie po brexicie, obszar szeroko rozumianego bezpieczeństwa” – komunikował polski minister. “W ramach globalnych ambicji deklarowanych przez Wielką Brytanię po brexicie jesteśmy także otwarci na współpracę w takich formatach międzynarodowych, w których łączą nas wspólne interes” – dodawał.

Przebywając w Londynie wiceszef polskiego MSZ rozmawiał z Barbarą Drozdowicz z East European Resource Centre na temat procesu rejestracji w ramach statusu osiedlonego, wziął również udział w koncercie młodego polskiego pianisty Artura Haftmana, z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowych Polski i liderem wśród krajów, do których eksportujemy produkty rolno – spożywcze. Polska sprzedaje na wyspy mięso, wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, papierosy, warzywa i przetworzone ryby.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską, po 47 latach członkostwa we Wspólnocie i po ponad 3 latach od referendum ws. Brexitu, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii. Jednocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, mający na celu umożliwienie przeprowadzenia i zakończenia negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem, a Unią. W tym czasie zostanie zachowana swoboda przepływu osób pomiędzy UE a Wyspami. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, łączna powierzchnia jej państw członkowskich zmniejszyła się o prawie 5,5 proc., a liczba obywateli takich krajów o 13 proc. ludności. Zjednoczone Królestwo wytwarzało 15 proc. unijnego PKB.

Brytyjski premier podkreślił, że wyjście z UE ma umożliwić wprowadzenie w życie zmian, za którymi opowiedzieli się Brytyjczycy, w tym kontrolowanie imigracji oraz kwestie prawne i handlowe. Zaznaczył, że mimo swoich mocnych stron i godnych podziwu cech, „Unia Europejska przez 50 lat wyewoluowała w kierunku, który już dłużej temu krajowi nie odpowiada”, dodając, że taka jest opinia narodu brytyjskiego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply