W Birczy rozebrano pomnik upamiętniający czterech polskich żołnierzy poległych w walce z UPA. Do rozbiórki doszło 11. lipca, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Władze gminy zapewniają, że pomnik zostanie wzniesiony na nowo.

Zdjęcia rozebranego pomnika, który stał przy drodze krajowej 28, opublikował w mediach społecznościowych historyk i radny Przemyśla prof. Andrzej Zapałowski. Na zdjęciach widać pozostałości pomnika oraz omszały głaz, którego nie było wcześniej w tym miejscu. „W Birczy przy drodze krajowej w dniu 11 lipca 2019 roku (!) rozebrano pomnik ku czci czterech żołnierzy WP, którzy zginęli w walkach z UPA. Należy pamiętać, iż szeregowcy byli brani do WP i nie mieli wpływu na to, gdzie będą służyć! Data rozbiórki i sam jej fakt jest wyjątkowo skandaliczny!” – napisał na Facebooku naukowiec.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Władze Birczy były dzisiaj nieuchwytne; według naszych informacji to one dokonały rozbiórki pomnika. Jak się dowiedzieliśmy od radnego powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, kontrowersje budziła treść tablicy na obelisku, która mówiła o żołnierzach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego „poległych w walce z reakcyjnym podziemiem”. W konsekwencji tablica została zdjęta i pomnik od dawna był bez tablicy. Po badaniach, m.in. prof. Zapałowskiego, okazało się, że żołnierze polegli w walkach z UPA. Została uzgodniona nowa treść napisu nie kolidująca z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

Z naszych informacji wynika, że rozbiórka odbyła się w ramach przygotowań do odnowienia pomnika, a niefortunny termin rozbiórki wybrano przypadkowo. Świadczą o tym kolejne wpisy prof. Zapałowskiego w mediach społecznościowych. Wójt Gminy Bircza zapewnił go, że pomnik będzie odbudowany i odrestaurowany.

Jednocześnie głos zabrali działacze społeczni walczący o godne upamiętnienie żołnierzy walczących z UPA. Jak powiedział nam Mariusz Drel ze Społecznego Komitetu Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA, jego niepokój budzi głaz przywieziony na miejsce rozebranego monumentu. Według niego nie spełnia on wymogów estetycznych, by stać się osnową nowego pomnika. Wraz z Wiesławem Hopem Drel wystosował pismo do wójta Birczy, w którym zadeklarował przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na godny pomnik. Pan Drel w rozmowie z nami przedstawił także pomysł na nowe urządzenie terenu wokół pomnika tak, by stał się on wizytówką Birczy.

W piątek pracownicy gminy zasłonili miejsce pomnika płytami wiórowymi i ogrodzili biało-czerwoną taśmą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prawdziwa tragedia Birczy

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz