W Birczy rozebrano pomnik upamiętniający czterech polskich żołnierzy poległych w walce z UPA. Do rozbiórki doszło 11. lipca, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Władze gminy zapewniają, że pomnik zostanie wzniesiony na nowo.

Zdjęcia rozebranego pomnika, który stał przy drodze krajowej 28, opublikował w mediach społecznościowych historyk i radny Przemyśla prof. Andrzej Zapałowski. Na zdjęciach widać pozostałości pomnika oraz omszały głaz, którego nie było wcześniej w tym miejscu. „W Birczy przy drodze krajowej w dniu 11 lipca 2019 roku (!) rozebrano pomnik ku czci czterech żołnierzy WP, którzy zginęli w walkach z UPA. Należy pamiętać, iż szeregowcy byli brani do WP i nie mieli wpływu na to, gdzie będą służyć! Data rozbiórki i sam jej fakt jest wyjątkowo skandaliczny!” – napisał na Facebooku naukowiec.

Władze Birczy były dzisiaj nieuchwytne; według naszych informacji to one dokonały rozbiórki pomnika. Jak się dowiedzieliśmy od radnego powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego, kontrowersje budziła treść tablicy na obelisku, która mówiła o żołnierzach Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego „poległych w walce z reakcyjnym podziemiem”. W konsekwencji tablica została zdjęta i pomnik od dawna był bez tablicy. Po badaniach, m.in. prof. Zapałowskiego, okazało się, że żołnierze polegli w walkach z UPA. Została uzgodniona nowa treść napisu nie kolidująca z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

Z naszych informacji wynika, że rozbiórka odbyła się w ramach przygotowań do odnowienia pomnika, a niefortunny termin rozbiórki wybrano przypadkowo. Świadczą o tym kolejne wpisy prof. Zapałowskiego w mediach społecznościowych. Wójt Gminy Bircza zapewnił go, że pomnik będzie odbudowany i odrestaurowany.

Jednocześnie głos zabrali działacze społeczni walczący o godne upamiętnienie żołnierzy walczących z UPA. Jak powiedział nam Mariusz Drel ze Społecznego Komitetu Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA, jego niepokój budzi głaz przywieziony na miejsce rozebranego monumentu. Według niego nie spełnia on wymogów estetycznych, by stać się osnową nowego pomnika. Wraz z Wiesławem Hopem Drel wystosował pismo do wójta Birczy, w którym zadeklarował przeprowadzenie zbiórki pieniędzy na godny pomnik. Pan Drel w rozmowie z nami przedstawił także pomysł na nowe urządzenie terenu wokół pomnika tak, by stał się on wizytówką Birczy.

W piątek pracownicy gminy zasłonili miejsce pomnika płytami wiórowymi i ogrodzili biało-czerwoną taśmą.

CZYTAJ TAKŻE: Prawdziwa tragedia Birczy

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz