Na Uniwersytecie SWPS doszło do konfliktu między studentami z Turcji różnych narodowości w związku z organizacją Międzynarodowego Festiwalu.

3 maja ukazał się na stronie na Facebooku Kurdystan.info ukazał się wpis na temat sytuacji na jednej z warszawskich uczelni Jego autor napisał o informacjach od kurdyjskich studentów Uniwersytetu SWSP o tym, że „uczelnia odmawia im prawa do przedstawienia kultury kurdyjskiej na corocznym Międzynarodowym Festiwal Uniwersytetu SWPS (w tym roku ma się on odbyć 26 maja).  Powodem są pogróżki ze strony tureckich nacjonalistów również studiujących na tej uczelni”. Autor wpisu ocenia, że władze uczelni ugięły się w ten sposób „pod presją gróźb” studentów narodowości tureckiej i  „zabroniły wystawienia osobnego stoiska kurdyjskiego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Autor wpisu twierdzi również, że „w ramach „deeskalacji” rosnącego konfliktu zaproponowały, aby Kurdowie wystawili się w ramach stoiska tureckiego”. W imieniu nieokreślonej grupy wyraża też stanowisko – „Jesteśmy głęboko zbulwersowani sposobem potraktowania studentów przez uczelnie i na pewno nie zostawimy sprawy”.  W dalszym wpisie administratorzy strony Kurdystan.info twierdzą, że zarówno odpowiadający za organizację Międzynarodowego Festiwalu  Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr Marcin Jacoby jak i rektor prof. Roman Cieślak są świadomi pogróżek jakie wobec studentów narodowości kurdyjskiej mieli kierować Turcy.

W komentarzu pod wpisem pojawiło się umieszczone z uczelnianego profilu stanowisko rektora. Komentarz rozpoczyna się od deklaracji – „Cykliczna organizacja SWPS University International Festiwal jest przykładem działań mających na celu wspieranie integracji, budowanie atmosfery tolerancji i wymianę informacji o różnych kulturach. Nie dyskryminuje nikogo ze względu na przynależność etniczną, tożsamość kulturową czy wyznawaną religię. Wierzymy, że tylko dzięki różnorodności i tolerancji możemy budować międzynarodową społeczność, w której wszyscy studenci i pracownicy mają swoje miejsce”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W dalszej części rektor przyznał, że „w ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy napięcie pomiędzy kilkoma studentami kurdyjskimi pochodzącymi z Turcji i Iraku oraz kilkoma studentami tureckimi”. We wpisie potwierdzono, że władze uczelni „zaproponowały” studentom narodowości kurdyjskiej by swoje stanowisko zorganizowali w namiotach przeznaczonych dla studentów z Turcji i Iraku – „Niestety studenci ci nie byli otwarci na dialog ze swoimi tureckimi koleżankami i kolegami, ani na prezentację swojej kultury w namiocie irackim. Ich decyzję przyjęliśmy ze smutkiem, gdyż wiąże się ona z przenoszeniem konfliktu mającego polityczne podłoże na grunt Uczelni”.

Rzeczniczka SWPS Marta Komor twierdzi, że do tej pory wpłynęło do władz uczelni tylko jedno zgłoszenie studenta narodowości kurdyjskiej o pogróżkach ze strony Turków. Przeprowadzono z nim „rozmowę dyscyplinującą”, jak napisał portal Metrowarszawa.gazeta.pl. Na Uniwersytecie SWPS uczy się ponad 300 studentów i kursantów z Turcji, etniczni Kurdowie stanowią około 10% z nich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turcy i Kurdowie to narody skonfliktowane na obszarze południowo-wschodniej części obecnego terytorium Turcji. Zamieszkana jest ona w znacznej mierze przez Kurdów. Od lat 80 XX wieku zbrojną walkę z państwem tureckim prowadzi Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) pierwotnie o niepodległość, a obecnie o autonomię Kurdystanu. Kurdyjska Partia Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) i jej Ludowe Oddziały Obrony (YPG), które kontrolują znaczną część terytorium pogrążonej w wojnie Syrii są powiązane z PKK, a armia turecka i sprzymierzone z nią lokalne milicje turkmeńskie i arabskie podejmowały już operacje zbrojne przeciw nim.

Konflikt kurdyjsko-turecki często przenosi się do państw w których stanowią oni społeczności imigranckie.

facebook.com/metrowarszawa.gazeta.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Nie jestem fanem Kurdów, ale moim zdaniem należy wywalić z Polski na zbity pysk Turków, bo oni przenoszą do naszego kraju swoje waśnie. Podobnie dzieje się od lat w Niemczech, dlatego należy zadziałać ostro.

  Kurodowie mają rację, skoro chcą wystawiać swoją kulturę w osobnym namiocie, to należy im to umożliwić.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  „Uniwersytet” SWPS to poprawny politycznie burdel… mając czas w podróży posłuchałem sobie nieco ich wykładów na youtube i niestety obok garstki poważnych uczonych kłębi się od obłąkanych „nowinkami” oszołomów, którym którzy doktoryzowali się ze „sztuki wiązania” podczas seksu i tym podobnych. Dyskryminacja Kurdów przez taką „uczelnię” ze strachu przed szowinistami tureckimi to „norma”.