Trwa rozbiórka pomnika ku czci Armii Czerwonej w Brzegu [+VIDEO]

Od środy trwa rozbiórka pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Brzegu. Prace rozbiórkowe potrwają kilka dni.

W Brzegu (woj. opolskie) trwa demontaż Pomnika Zwycięstwa (pojawia się też nazwa Pomnik Wdzięczności) wzniesionego w latach 70. XX wieku ku chwale Armii Czerwonej przy zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej – podał w czwartek portal Interia.

O rozbiórce zdecydowały władze miasta po petycji mieszkańców, która została zainicjowana po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W podjęciu tej decyzji pomógł IPN, który wziął na siebie całość kosztów rozbiórki. Kilka lat temu szacowano je na pół miliona złotych.

Rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz poinformował, że rozbiórka pomnika rozpoczęła się w środę i potrwa kilka dni.

Jak podaje Interia, Pomnik Zwycięstwa w Brzegu stanął w 1972 roku w miejscu, gdzie w latach 1873-1945 stał tzw. Pomnik Germanii poświęcony uczestnikom wojny francusko-pruskiej. Na pomniku umieszczono napisy „Westerplatte Stalingrad Berlin” oraz „6 II 1945 Wyzwolenie m. Brzegu przez armię radziecką”. Wśród mieszkańców Brzegu doczekał się miana „pomnika hydraulika”, z powodu plątaniny rur, która była jego częścią.

Filmy przedstawiające prace rozbiórkowe trafiły do sieci. Jeden z nich zamieścił poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Przypomnijmy, że 9 sierpnia w Malborku zburzono pomnik Armii Czerwonej stojący przy ulicy Sikorskiego.

W kwietniu br. prezes IPN Karol Nawrocki mówił, że na przygotowywanej przez IPN liście pomników do zburzenia jest około 60 obiektów.

Kresy.pl / interia.pl / brzeg.naszemiasto.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz