Szef ukraińskiego IPN poskarżył się na “chamstwo” polskich celników

Przewodniczący ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) Anton Drobowycz poskarżył się na to, że czekał 6,5 godziny na wjazd do Polski a także na “chamstwo” polskich celników.

Jak podało w poniedziałek Radio Swoboda, Anton Drobowycz wraz z dwoma pracownikami UIPN przekraczał 24 czerwca ukraińsko-polską granicę na przejściu granicznym Szeginie-Medyka. Szef UIPN miał zamiar spotkać się z władzami Przemyśla, przedstawicielami mniejszości ukraińskiej w Polsce, zapoznać się z stanem ukraińskich cmentarzy, a także wziąć udział w uroczystości ku czci żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w Pikulicach. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem.

„Było nadzwyczajnie ciężko przekroczyć granicę, chamstwo, agresja ze strony polskiej służby celnej, dwukrotnie wjeżdżaliśmy do Polski. Za pierwszym razem zostaliśmy zawróceni w zwodniczy sposób, a dopiero za drugą próbą przejechaliśmy. Mieliśmy oficjalne zaproszenie, pozwolenia, prośbę z konsulatu, było bardzo nieprzyjemnie. Nie oczekujesz tego od kraju europejskiego i odpowiednich służb. To przecież granica UE, nie tylko Polski” – skarżył się Radiu Swoboda Anton Drobowycz.

W Przemyślu Drobowyczowi nie udało się spotkać z prezydentem miasta. Odwiedził jednak Dom Ukraiński i miejsca pochówku Ukraińców, którzy zginęli w ubiegłym stuleciu. Jak podkreślał w rozmowie z Radiem Swoboda, priorytetem było dla niego spotkanie ze społecznością ukraińską. Ujawnił też, że odwiedził ukraińskie groby na górze Monastyr, w Pawłokomie i Brzósce. Według niego Ukraińcy w Polsce skarżą się na zły stan ukraińskich mogił. “My ze swojej strony zwrócimy się do rządu centralnego, ponieważ groby nie mogą być w takim stanie. Chodzi o dziesiątki problematycznych miejsc, społeczność [ukraińska] wymienia setki, tysiące cmentarzy. Groby są w różnym stanie. Przeważnie w złym. Trzeba je zarejestrować i wprowadzić do wirtualnej nekropolii, a następnie równolegle zająć się ochroną” – uważa szef UIPN wyrażając nadzieję, że kwestie “stanu miejsc pochówku oraz prawa do honorowania zmarłych i zachowania pamięci” zostaną przeniesione do rozmów dwustronnych z Polską.

Jak podano na stronie UIPN, Drobowycz odwiedził w Polsce “ukraińskie miejsca pamięci”, m.in. w wioskach Werchrata, Dziewięcierz, Brzuska, Wilszana i Sufczyna. Z opublikowanych zdjęć wynika, że był m.in. przy spornym grobie UPA na górze Monastyr oraz przy symbolicznym pomniku UPA na cmentarzu w Werchracie.

Przypomnijmy, że według ustaleń Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów wśród osób pochowanych na górze Monastyr są bojówkarze SB OUN odpowiedzialni za mordy na Polakach i Ukraińcach, w tym wymordowanie polskich pasażerów pociągu osobowego w lesie pod wsią Zatyle.

Kresy.pl / radiosvoboda.org / uinp.gov.ua

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  W sumie tego się spodziewałem,to jaskółka zwiastująca przyłączenie sie Ukrainy do presji na Polskę organizowanej przez Berlin.W zamian pewnie dostaną powiększony kontyngent bezcłowego eksportu do UE towarów konkurujących z polskimi.

 2. wnuk rezuna
  wnuk rezuna :

  Widać twoja twarz Drobowycz, i twoja “życzliwość i szacunek” dla Polski, już jest dobrze znana polskim celnikom…..Było sobie załatwić papiery na legalną uczciwą robotę w Polsce i przejechałbyś bez problemu.
  Wszystko wskazuje, że “instytut drobowycza/wiatrowycza” chce zinwentaryzować “ukraińskie” cmentarze w Polsce, dowody “polskich pogromów i mordów” na Ukraińcach, żeby potem jakoś “zbilansować” to z ofiarami Wołynia, jako dowód “wojny polsko-ukraińskiej” w latach 1942-47.
  A swoją drogą, warte odnotowania, że Ukraińcy zaczynają nas uczyć europejskiej kultury !!!
  To jest efekt bezrefleksyjnego (bezdurnego) wspierania Ukrainy bez egzekwowania swoich interesów z pomocą choćby Władimira Władymirowicza……

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  “kwestie „stanu miejsc pochówku oraz prawa do honorowania zmarłych i zachowania pamięci” zostaną przeniesione do rozmów dwustronnych z Polską” – życzyłbym sobie, by takie stwierdzenie padło z ust polskiego premiera lub prezydenta, ale z ich strony możemy liczyć co najwyżej na bezmyślny wrzask: “sława Ukrainie – herojam sława”. Taką mamy rzeczywistość – zbrodniarze i ludobójcy mają pomniki budowane na koszt polskiego podatnika, a ich ofiary leżą w niepoświęconej ziemi. W dodatku “dobra zmiana” nie ma odwagi się o nich upomnieć! Czy to już dno?

  • wnuk rezuna
   wnuk rezuna :

   “chamstwo celników” …..jak się chce wjechać do Polski z podwójnym zbiornikiem paliwa, worami fantów na sprzedaż na bazarze i jeszcze nie znając języków (napisy po angielsku) stanęli w kolejce dla członków UE, albo dla VIP-ów (z “zaproszeniem” od związku banderowców)….to ich musowo celnik wyp….. z tej kolejki ????

 4. Kojoto
  Kojoto :

  co za bezczelna gnida – niech zajmie się w trybie pilnym ekshumacjami i pochówkiem
  Polaków wymordowanych przez nazistowskich zwyrodnialców z UPA. Tak Drobowycz, doczekasz się wilczego biletu nie tylko do Polski, ale i całej UE.