Szef MSWiA zapowiada “zdecydowaną reakcję” na atakowanie kościołów

Minister Mariusz Kamiński wydał oświadczenie, w którym zapowiedział “zdecydowaną reakcję” Policji na profanacje kościołów. Oświadczenie zostało wydane po kilku dniach ataków proaborcyjnych aktywistów na świątynie, wiernych oraz osoby ochraniające kościoły.

W wydanym w środę oświadczeniu szef MSWiA zauważył, że “niektórym” protestom przeciwko wyrokowi TK zakazującemu tzw. aborcji eugenicznej towarzyszą wtargnięcia do kościołów podczas nabożeństw, profanacje symboli religijnych, niszczenie elewacji świątyń oraz obrażanie duchownych i wiernych. Nie wspomniał przy tym o fizycznych atakach na osoby oddolnie organizujące się w celu ochrony kościołów.

Według min. Kamińskiego tylko w ostatni weekend odnotowano 22 wtargnięcia na msze święte i 79 uszkodzeń elewacji. W związku z tymi incydentami zatrzymano 76 osób i wszczęto 101 postępowań. Policja zabezpieczała 386 kościołów. Szef MSWiA przekonywał, że w Polsce nie ma zgody państwa, ani społecznego przyzwolenia, na działania wymierzone w miejsca kultu religijnego. “Sprawcy tych aktów nie pozostaną bezkarni” – przekonywał.

Kamiński zapowiedział podejmowanie “zdecydowanych działań” przez Policję wobec zapowiadanych przez liderów protestów dalszych aktów agresji i profanacji.

“W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji” – oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kamiński w swoim oświadczeniu w żaden sposób nie odniósł się do łamania przez organizatorów proaborcyjnych protestów zakazu zgromadzeń powyżej 5 osób wydanego przez rząd w związku z epidemią.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński wezwał PiS do obrony kościołów. „Brońmy Polski, brońmy patriotyzmu” [+VIDEO]

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply