Szef MSWiA zapowiada „zdecydowaną reakcję” na atakowanie kościołów

Minister Mariusz Kamiński wydał oświadczenie, w którym zapowiedział „zdecydowaną reakcję” Policji na profanacje kościołów. Oświadczenie zostało wydane po kilku dniach ataków proaborcyjnych aktywistów na świątynie, wiernych oraz osoby ochraniające kościoły.

W wydanym w środę oświadczeniu szef MSWiA zauważył, że „niektórym” protestom przeciwko wyrokowi TK zakazującemu tzw. aborcji eugenicznej towarzyszą wtargnięcia do kościołów podczas nabożeństw, profanacje symboli religijnych, niszczenie elewacji świątyń oraz obrażanie duchownych i wiernych. Nie wspomniał przy tym o fizycznych atakach na osoby oddolnie organizujące się w celu ochrony kościołów.

Według min. Kamińskiego tylko w ostatni weekend odnotowano 22 wtargnięcia na msze święte i 79 uszkodzeń elewacji. W związku z tymi incydentami zatrzymano 76 osób i wszczęto 101 postępowań. Policja zabezpieczała 386 kościołów. Szef MSWiA przekonywał, że w Polsce nie ma zgody państwa, ani społecznego przyzwolenia, na działania wymierzone w miejsca kultu religijnego. „Sprawcy tych aktów nie pozostaną bezkarni” – przekonywał.

Kamiński zapowiedział podejmowanie „zdecydowanych działań” przez Policję wobec zapowiadanych przez liderów protestów dalszych aktów agresji i profanacji.

„W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji” – oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kamiński w swoim oświadczeniu w żaden sposób nie odniósł się do łamania przez organizatorów proaborcyjnych protestów zakazu zgromadzeń powyżej 5 osób wydanego przez rząd w związku z epidemią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński wezwał PiS do obrony kościołów. „Brońmy Polski, brońmy patriotyzmu” [+VIDEO]

Kresy.pl / gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz