Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk odniósł się do słów wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley, która powiedziała, że Polskę i Węgry należy „zagłodzić finansowo”.

Jak podawaliśmy, w opinii niemieckiej eurodeputowanej i wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley sytuacja w Polsce i na Węgrzech dotycząca praworządności jest „szczególnie poważna” i należy zwiększyć wobec tych krajów presję finansową odbierając im wypłaty w unijnego budżetu. Jak to ujęła Barley, „państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić”.

Niemieckiej polityk odpowiedział na Twitterze minister Michał Dworczyk. Szef Kancelarii Premiera uznał wypowiedź wiceszefowej Parlamentu Europejskiego za „oburzającą”, „haniebną” i kojarzącą się historycznie jak najgorzej.

„Można by powiedzieć, że Niemcy mają doświadczenie w głodzeniu i prześladowaniu Polaków…” – napisał Dworczyk.

Szef KPRM dodał, że strona polska oczekuje od Katariny Barley oficjalnych przeprosin i wycofania się przez nią z tych słów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, w środę Komisja Europejska opublikowała raport na temat praworządności we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, w którym największej krytyce poddano Polskę i Węgry. W aneksie dotyczącym Polski zgłoszono m.in. zastrzeżenia dotyczące wymiaru sprawiedliwości, systemu zapobiegania korupcji, funkcjonowania Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kresy.pl 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz