Senat poparł “piątkę Kaczyńskiego”

Głosami senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej izba wyższa poparła nowe przepisy w sprawie ochrony zwierząt.

W środę popołudniu Senat głosował nad przeforsowaną przez PiS nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Projekt ten wzbudził duże kontrowersje i sprzeciw społeczny. Organizacje rolnicze urządzały uliczne protesty, ostatnio we wtorek, gromadzący znaczną liczbę uczestników. Mimo tego senatorzy poparli kontrowersyjny projekt ustawy, zakładający między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra (oprócz królików) oraz zakaz przemysłowego uboju rytualnego.

Poparło go w środowym głosowaniu 64 senatorów z PiS, KO i SLD. Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zagłosowało natomiast 24 senatorów w tym 20 z Koalicji Obywatelskiej, 3 z Polskiego Stronnictwa Ludowego i tylko jeden z Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Pająk. Od głosu wstrzymało się 9 senatorów, a nie głosowało trzech. Wcześniej senacka komisja rolnictwa przegłosowała rekomendację odrzucenia ustawy w całości.

Senatorzy wprowadzili jednak do projektu napisanego przez otoczenie Jarosława Kaczyńskiego pewne poprawki. Spod zakazu uboju rytualnego został wyłączony drób. Portal Onet.pl, piszący o sprawie, twierdzi, że mogło się to stać na skutek lobbingu dużej spółki sektora rolnego Cerdrobu.

Do końca 2025 r. odłożone zostało wejście w życie przepisów o ograniczeniu uboju rytualnego. W przypadku zakazu hodowli zwierząt na futra hodowcy mają czas na likwidację biznesu – do 31 lipca 2023 r.

Czytaj także: Morawiecki: „Piątka dla zwierząt” to krok cywilizacyjny. Powstanie państwowa agencja ochrony zwierząt

onet.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply