We wtorek do Warszawy zjechali się rolnicy z całego kraju by zaprotestować przeciwko przeforsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tak zwanej “piątce Kaczyńskiego”.

Organizacje rolnicze ustaliły, że delegacje z całej Polski będą zbierać się na warszawskim Placu Zawiszy. Stamtąd około godziny 11 zebrani ruszyli w kierunku Sejmu. Mimo deszczowej pogody na placu zabrała się znaczna liczba protestujących sięgająca tysięcy osób. Trudno ją ocenić ponieważ już w trakcie pochodu policja zaczęła wymuszać podzielenie kolumny na mniejsze grupy co ma być realizacją obostrzeń przeciwepidemicznych. Sami rolnicy twierdzą, że jest ich 50 tys. Na portalach społecznościowych pojawiły się też relacje grup rolników, którzy twierdzili, że policja zatrzymała wiozące ich autobusy i przetrzymywała na poboczu.

Rolnicy, reprezentowani są przez członków AGROunii i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Na proteście wspierają ich politycy Konfederacji i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Jak podał portal tygodnika “Wprost” solidarność z protestującymi rolnikami okazali warszawscy taksówkarze włączając się w ich protest poprzez zablokowanie ruchu na Alejach Jerozolimskich (którymi rolnicy maszerowali).

Władze zmobilizowały przeciw rolnikom znaczne siły policji wyposażonej w ciężki sprzęt. Wspiera je śmigłowiec prowadzący obserwację z powietrza.

 

Na czole pochodu protestujący niosą transparent z napisem: “Nie dla piątki Kaczyńskiego bo zniszczy rolnika polskiego”. Ciągną też figurę krowy na platformie z szarfą z napisem “Stop uczłowieczaniu zwierząt”. Skandowane jest hasło: “Kaczyński – zdrajca wsi”. Przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski stwierdził, że manifestujący domagają się odrzucenia nowelizacji w całości.

Mimo problemów rolnicy dotarli pod Sejm gdzie odbywają przemówienia ze sceny. Głos  zabrali między innymi Janusz Korwin-Mikke i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: Morawiecki: “Piątka dla zwierząt” to krok cywilizacyjny. Powstanie państwowa agencja ochrony zwierząt

wprost.pl/swiatrolnika.info/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply