Tuż przed setną rocznicą urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej Sejm RP przyjął okolicznościową uchwałę. Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie.

W czwartek 25 lutego Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„2 marca 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wybitnego trenera, legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i działacza Polskiego Związku Piłki Nożnej, który stał się niekwestionowanym symbolem polskiego sportu i zajął szczególne miejsce w pamięci rodaków” – głosi przyjęta uchwała.

W uchwale przypomniano sukcesy trenera Górskiego, który wraz z reprezentacją Polski zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku i srebrny w Montrealu w 1976 roku. W 1974 roku biało-czerwoni pod wodzą Kazimierza Górskiego osiągnęli największy sukces w historii startów na mundialu zajmując trzecie miejsce.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Mieszkał przy ulicy Niemcewicza (obecnie Hołubowycza) a uczył się w gimnazjum im. Jana Kochanowskiego (obecnie szkoła artystyczna). Grał we lwowskich drużynach RKS, Spartaka i Dynama. W 1944 roku zgłosił się do Wojska Polskiego. Jego rodzinę, jak większość lwowskich Polaków, wypędzono po wojnie na Ziemie Zachodnie.

Jako piłkarz Kazimierz Górski zagrał jeden raz w reprezentacji Polski. Był to mecz przegrany przez Polskę z Danią 0:8 26 czerwca 1948 roku. Górski zagrał w tym spotkaniu 34 minuty. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem piłkarskim. W latach 1972-1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, która pod jego wodzą odniosła największe w swojej historii sukcesy. Po 1976 roku z sukcesami prowadził m.in. drużyny klubowe w Grecji.

Od 1986 roku był działaczem w PZPN, a w latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa związku. Po jej zakończeniu został honorowym prezesem PZPN. W plebiscycie Piłki Nożnej został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Zmarł w Warszawie w 2006 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie upamiętnią Kazimierza Górskiego

Kresy.pl / sejm.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz