Matki, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci oraz osiągnęły wiek emerytalny, będą mogły liczyć na najniższą emeryturę. Dotyczy to również ojców, którzy wychowywali dzieci po śmierci ich matki lub porzuceniu przez nią dzieci. Odpowiedni projekt ustawy przyjął we wtorek rząd.

Program „Mama 4 plus”, bo tak rząd nazwał swój projekt, ma wejść w życie od 1. marca br. Przewiduje on, że kobieta, która wychowała czwórkę dzieci i osiągnęła wiek emerytalny oraz nie pracuje, nie posiada innych źródeł dochodu, lub ma prawo do emerytury mniejszej niż minimalna, dostanie gwarantowaną emeryturę minimalną.

Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Program „Mama 4 plus” obejmuje również samotnych ojców oraz cudzoziemców, o ile odpowiednio długo mieszkają w Polsce. Rząd ocenia, że wyda na program nieco ponad 801 mln złotych a pieniądze trafią do 85 tysięcy osób – około 65 tys. z nich w ogóle nie ma obecnie prawa do emerytury lub renty a 20,8 tys. pobiera świadczenia mniejsze niż minimalna emerytura. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniała dzisiaj, że środki na ten cel są zarezerwowane w tegorocznym budżecie.

Wnioski o emeryturę z programu „Mama 4 plus” będzie się składało do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od pierwszego marca br. minimalna emerytura będzie wynosić 1,1 tys. złotych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: 48 mln zł rocznie na 500+ dla obcokrajowców – połowa dla Ukraińców

Kresy.pl / Radio Maryja / Money.pl / gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz