Państwowa Komisja Wyborcza podjęła w niedzielę uchwałę o braku możliwości głosowania na kandydatów w niedoszłych do skutku wyborach prezydenckich. Zdaniem jej przewodniczącego Sylwestra Marciniaka otwiera to drogę do wyznaczenia nowego terminu wyborów przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

W podjętej uchwale PKW stwierdziła, że „w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów”. W dokumencie stwierdzono, że fakt ten jest „równoważny w skutkach” z sytuacją przewidzianą w art. 293 § 3 Kodeksu wyborczego, czyli z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Jak podaje PAP, po posiedzeniu PKW jej przewodniczący Sylwester Marciniak wyszedł do dziennikarzy i powiedział, że uchwała otwiera możliwość ogłoszenia w ciągu 14 dni od jej opublikowania terminu nowych wyborów przez marszałka Sejmu. Wybory powinny odbyć się w ciągu 60 dni od ich zarządzenia.

Przewodniczący Marciniak ogłosił również, że PKW nie sporządzi sprawozdania z wyborów do Sądu Najwyższego, dlatego że nie nastąpił akt głosowania.

Marciniak nie chciał przesądzać, czy wyznaczenie nowej daty wyborów będzie oznaczało rozpoczęcie procesu wyborczego od początku, włącznie ze zgłaszaniem kandydatów. Jego zdaniem zależy to od władzy ustawodawczej, podobnie jak ustalenie, czy wybory będą całkowicie korespondencyjne, czy mieszane. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy obywatel miał możliwość wyboru, czy chce głosować korespondencyjnie, czy w lokalu wyborczym.

Przewodniczący PKW zaznaczał, że po uchwale nie jest możliwe przesunięcie wyborów prezydenckich na 23 maja. Przypomniał też, że wciąż obowiązują przepisy, które m.in. pozbawiły PKW możliwości drukowania kart do głosowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: RMF: kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy zażegnany, jest ugoda Gowin-Kaczyński. Wybory pod koniec czerwca?

Kresy.pl / pap.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz