Prezydent tworzy instytucję do spraw polityki międzynarodowej

Prezydent Andrzej Duda chce zorganizować w ramach swojej kancelarii specjalną instytucję za pośrednictwem której będzie realizować swoje kompetencje w zakresie polityki międzynarodowej.

Powstanie specjalnej jednostki odpowiadającej w ramach Kancelarii Prezydenta za politykę zagraniczną zapowiedział w poniedziałek Krzysztof Szczerski, który ma stanąć na jej czele. „Od dzisiaj zaczynamy ten projekt – dyplomatycznego BBN – realizować. Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura, a prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny” – słowa Szczerskiego za PAP zacytował portal Onet. Szczerski, który dotychczas pełnił funkcją szefa Gabinetu Prezydenta porównał nową instytucję do Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przechodząc na nowe stanowisko pełnomocnika do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Szczerski zakończył urzędowanie jako szef Gabinetu. Jego następcą na tym stanowisku został Paweł Szrot. W latach 2016-2020 Szrot była zastępcą szefa Kancelarii Premiera, a w zeszłym roku przeszedł do Kancelarii Prezydenta gdzie objął funkcje sekretarza stanu.

Obejmując nową funkcję Szczerski podkreślał znacznie głowy państwa dla polityki zagranicznej państwa – „Pan prezydent dzisiaj przy wręczeniu mi powołania wyraźnie powiedział, że idea jest taka, aby obok Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które realizuje specyficzne obowiązki prezydenta, jakie dotyczą zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i kwestii dbania o bezpieczeństwo państwa polskiego, powstała druga wyspecjalizowana komórka w Kancelarii Prezydenta, która w sposób pełny będzie realizowała zadania wynikające z tego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej w relacjach międzynarodowych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szczerski uznał, że inicjatywa prezydenta Dudy w sprawach międzynarodowych jest tym bardziej wskazana, że w trakcie swojej pierwszej kadencji „odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza”.

Polska konstytucja dość nieostro określa kompetencje prezydenta w zakresie polityki zagranicznej. W latach prezydentury Lecha Kaczyńskiego i jego kohabitacji z rządem Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego dochodziło do publicznych sporów o to kto ma reprezentować Polskę na forum naczelnego organu UE – Rady Europejskiej.

Czytaj także: Protektorat domknięty

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz