Prasa: Terlecki może zastąpić Kuchcińskiego

Na jaw wychodzą kolejne fakty dotyczące wykorzystywania rządowego taboru powietrznego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Tylko od marca 2018 do maja 2019 roku marszałek odbył prawie sto podróży pomiędzy Warszawą a Rzeszowem. Jak podał w niedzielę portal dziennika „Rzeczpospolita”, dokumenty wcześniejszych lotów Kuchcińskiego zostały zniszczone.

Posłowie PO w ramach kontroli poselskiej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych dotarli do 400 stron dokumentów, z których wynika, że Kancelaria Sejmu w okresie marzec 2018-maj 2019 zamówiła dla Kuchcińskiego 47 lotów między Warszawą a Rzeszowem (gdzie Kuchciński mieszka) i 56 w przeciwnym kierunku. Portal Onet wyliczył na podstawie tych dokumentów, że dygnitarz odbył 92 loty na linii Warszawa-Rzeszów oraz 6 w innych kierunkach, lecz wszystkie zahaczały o Podkarpacie lub Małopolskę. Wykorzystywano do nich samoloty Gulfstream G550, wojskowe CASY i śmigłowiec Sokół. Zdaniem portalu loty te kosztowały podatników ponad 4 mln złotych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych nie ma dokumentów dotyczących wcześniejszych lotów, ponieważ zostały one zniszczone.

Jak podaje Rp.pl, jedynie 3 loty marszałka Kuchcińskiego od marca 2018 do lipca 2019 posiadają listy pasażerów – stąd nie wiadomo, czy z lotów korzystali członkowie rodziny marszałka. Listy powinien mieć komendant Służby Ochrony Państwa, lecz w piątek odmówił on posłom wydania tych dokumentów.

Niemal wszystkie podróże Marka Kuchcińskiego miały status HEAD wiążący się z dodatkowymi procedurami bezpieczeństwa a także zwiększonymi kosztami. Dzięki temu statusowi taką podróż można zamówić w terminie krótszym niż 24 godziny. „Kuchciński traktował rządowe samoloty i helikoptery jak powietrzne taksówki” – uważa portal Onet.

Według portalu Dorzeczy.pl powołującego się na Gazetę Wyborczą, w PiS-ie rozważane są dwa warianty rozwiązania tej sytuacji, która uderza w wizerunek partii. Jednym z nich jest „samodzielna” dymisja marszałka po obronieniu go w sejmowym głosowaniu (wniosek o jego odwołanie złożyli posłowie PO). Druga opcja to wcześniejsza dymisja, by uniknąć dyskusji o aferze. Następcą Kuchcińskiego miałby zostać obecny wicemarszałek Ryszard Terlecki.

CZYTAJ TAKŻE: Kuchciński zapłacił za wożenie rodziny rządowym samolotem

Kresy.pl / rp.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz