Ze strony PiS płyną kolejne sygnały świadczące, że partia rządząca nie podchodzi entuzjastycznie do propozycji wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24, że decyzja w sprawie wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej jeszcze nie zapadła i trwają w tej sprawie analizy. “Powiedziałbym, że wzmożenie emocjonalne niektórych środowisk jest zdecydowanie zbyt wczesne” – mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Fogiel zaznaczył, że w obozie Zjednoczonej Prawicy nie ma niczyjej zgody na “jakąkolwiek przemoc, a zwłaszcza na przemoc wobec kobiet czy dzieci”. Wicerzecznik PiS zarzucił “niektórym przeciwnikom” partii rządzącej, że “w sposób bardzo cyniczny” próbują przedstawiać tę sprawę. Jednocześnie Fogiel wypowiedział się przeciwko sytuacjom, gdy “pod płaszczykiem walki z przemocą” forsuje się ideologię. Jego zdaniem czyni się w ten sposób “z ofiar przemocy zakładników swoich ideologicznych planów”.

“Kiedy jest mowa o tym, że nie podobają się nam pewne zapisy tej konwencji czysto ideologiczne, używany jest szantaż moralny przejawiający się w słowach: ‘jeśli komuś się nie podoba tutaj fragment konwencji, to znaczy, że jest za przemocą wobec kobiet’. To absolutnie tego nie oznacza, a ktoś, kto tego argumentu używa, tak naprawdę pokazuje, że za nic ma sytuację ofiar, sytuację kobiet, a chodzi mu głównie o ideologiczny charakter tejże konwencji” – mówił wicerzecznik PiS.

PAP odnotowała także wypowiedź szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka na antenie Polsat News o tym, że nie ma “oficjalnej, jednoznacznej decyzji, jeśli chodzi o konwencję stambulską”. Dworczyk przyznał, że w Konwencji Stambulskiej przy okazji “absolutnie słusznej sprawy” czyli obrony praw kobiet, “są przemycane pewne ideologiczne zapisy”. Szef KPRM zapowiedział, że wniosek resortu sprawiedliwości w sprawie wypowiedzenia Konwencji “będzie na pewno przedmiotem dyskusji wewnątrz rządu” i jeśli “zostanie złożony w trybie formalnym – to zostanie mu nadany formalny bieg”.

Jak pisaliśmy, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w sobotę, że dzisiaj złożony zostanie wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem Konwencji Stambulskiej. Dzień później agencja Reutera odnotowała, że największa partia obozu Zjednoczonej Prawicy nie wykazuje entuzjazmu w kwestii ewentualnego wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Agencja zacytowała m.in. słowa rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Anny Czerwińskiej o tym, że decyzja w sprawie wypowiedzenia konwencji nie została jeszcze podjęta. „To nie jest nasze wspólne stanowisko. Minister [Ziobro] ma pewien pomysł. Jeśli złoży (swoją propozycję), przeanalizujemy ją ”- powiedziała Czerwińska.

Jak podawał portal Polonia Christiana, Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską lub konwencją antyprzemocową, pod płaszczykiem zwalczania przemocy wobec kobiet, promuje ideologię gender. Konwencja wprowadza rozgraniczenie pomiędzy płcią biologiczną (sex) a płcią społeczno-kulturową (gender) jako pierwszy dokument tej rangi. Polska ratyfikowała konwencję w 2015 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply