Polska podtrzymuje swoje zobowiązanie do przekazania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca – poinformowało ukraińską agencję prasową Ukrinform polskie Ministerstwo Zdrowia.

Ukrinform podał w środę, że Polska nie zrezygnowała z dostarczenia na Ukrainę 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca, mimo tego, że UE nie zdecydowała się na przedłużanie umowy na dostawę szczepionek od tego producenta. Tak wynika z odpowiedzi przekazanej agencji przez polskie MZ.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według ministerstwa UE zdecydowała się nie zamawiać szczepionek przeciwko COVID-19 w firmie AstraZeneca z puli tzw. dawek dodatkowych, ale nie anulowała już złożonych zamówień. Oznacza to, że umowa na istniejące zamówienia jest w trakcie realizacji, a AstraZeneca musi dostarczyć zamówiony towar klientom.

„W związku z tym trwają prace nad odsprzedażą szczepionki AstraZeneca Ukrainie, a strona polska nie zamierza rezygnować z tego procesu” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie resort zwrócił uwagę uwagę, że do odsprzedaży szczepionek Ukrainie nie doszło z powodu opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneca dla już złożonych zamówień.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział w niedzielę, że ​​UE nie przedłużyła zamówień firmie AstraZeneca, ale nie wykluczył, że ​​umowa może zostać przedłużona później.

Ukraina otrzymała pierwszą dostawę szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec lutego br. Według stanu na 12 maja pierwszą dawkę szczepionki otrzymało tam zaledwie 882,6 tys. osób. Jedynie ok. 2 tysiące otrzymało obie dawki preparatu.

Jak informowaliśmy, pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy AstraZeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Początkowo planowano, że odsprzedaż szczepionek nastąpi w marcu-kwietniu.

Ukraiński premier Denys Szmyhal mówił, że Polska ma odsprzedać szczepionki Ukraińcom po kosztach produkcji, bez dodatkowych opłat.

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz