Rośnie liczba cudzoziemskich dzieci w Polsce. Według danych MEN w poprzednim roku szkolnym w polskich szkołach uczyło się ich 44 tysiące – o połowę więcej niż rok wcześniej. – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Z danych zgromadzonych przez ministerstwo edukacji w Systemie Informacji Oświatowej w roku szkolnym 2018/2019 w ponad 7 tys. polskich szkół uczyło się 44 tys. cudzoziemskich dzieci. Rok wcześniej było to 30 tys. dzieci w prawie 6 tys. szkół. Jeszcze rok wcześniej – 14 tys. dzieci w ponad 3 tys. szkół.

Dane z bieżącego roku szkolnego będą znane na przełomie października i listopada. Uwzględnią one również narodowość uczniów. W ubiegłym roku najwięcej dzieci imigrantów uczyło się w województwach mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

Jak podaje PAP, ucznia z zagranicy przyjmuje się do polskiej szkoły na podstawie dokumentu wydanego przez szkołę za granicą, do której uczeń uczęszczał. Uczeń taki ma prawo do co najmniej dwóch godzin nauki języka polskiego w tygodniu oraz dodatkowych zajęć z innych przedmiotów dla wyrównania poziomu, jeśli potrzebę takich zajęć stwierdzi nauczyciel. Zajęcia wyrównawcze przysługują przez pierwszy rok nauki. Łączny wymiar dodatkowych lekcji polskiego i lekcji wyrównawczych nie może przekroczyć 5 godzin w tygodniu.

PAP dotarła również do danych na temat dzieci podlegających procedurze uchodźczej, które obejmuje w Polsce obowiązek szkolny. Aktualnie jest około 850 takich dzieci, głównie uczniów szkół podstawowych. Ich liczba w poprzednich latach wahała się między 900 a 1200. Są to głównie obywatele Rosji (przeważnie Czeczeni), Ukrainy i Tadżykistanu. W przypadku dzieci ubiegających się o ochronę międzynarodową dane o nich gromadzi Urząd ds. Cudzoziemców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy problem szkół w Polsce: nauczyciele nie potrafią porozumieć się z dziećmi imigrantów

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz