Konne patrole na wschodniej granicy Polski

Wojska Obrony Terytorialnej skierowały w piątek konne patrole do ochrony wschodniej granicy Polski.

Jak podał w piątek rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak, do zabezpieczenia granicy państwowej na kierunku wschodnim zostały dzisiaj skierowane patrole konne WOT. Zostały one uznane za szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych, jakie występują na granicy z Białorusią.

Doskonała mobilność w trudnym terenie, szybkość przemieszczania, możliwość juczenia i transportu dodatkowego wyposażenia, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie – to zestaw cech, które zadecydowały o skierowaniu patroli konnych WOT na wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy z Białorusią – przekazały Wojska Obrony Terytorialnej.

Patrole konne skierowano na granicę w ramach trwającej od ponad miesiąca operacji “Silne Wsparcie”. W jej ramach żołnierze WOT wspierają Straż Graniczną w ochronie granicy oraz pomagają mieszkańcom terenów objętych presją migracyjną.

Użycie patroli konnych nazwano w komunikacie WOT “zoperacjonalizowaniem idei wykorzystania +biologii i technologii+ w służbie.

Jak podawaliśmy, w czwartek na granicy Polski i Białorusi funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 523 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymali 35 nielegalnych imigrantów, wszyscy to obywatele Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono. W październiku zatrzymano już 159 nielegalnych imigrantów, w tym 138 obywateli Iraku.

Od sierpnia br. polscy pogranicznicy udaremnili już łącznie ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Kresy.pl / media.terytorialsi.wp.mil.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply