Liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy przedstawili w piątek na konferencji prasowej dokument z 2014 roku, z którego wynika, że ówcześni europosłowie PiS, tym Andrzej Duda, wstawiali się u unijnej Wysokiej Przedstawiciel ds. Spraw Zagranicznych za Muchtarem Abliazowem, głównym sponsorem kontrowersyjnej Fundacji Otwarty Dialog.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak zaprezentował interpelację dostępną na stronie Parlamentu Europejskiego, w której europosłowie PiS – Jadwiga Wiśniewska, Anna Fotyga, Zbigniew Krasnodębski, Janusz Wojciechowski, Stanisław Ożóg, Beata Gosiewska, Marek Jurek, Kazimierz Michał Ujazdowski, Marek Gróbarczyk, Bolesław Piecha i Andrzej Duda – sprzeciwiali się ekstradycji Muchtara Abliazowa do Kazachstanu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak zauważył Bosak, interpelacja formalnie dotyczyła sytuacji opozycji demokratycznej w Kazachstanie. „W rzeczywistości pytanie nie dotyczyło samej opozycji demokratycznej, ale kilku osób – pojawiają się nazwiska Kozłow, Mulhortova i właśnie Abliazow.” – mówił Bosak. Politycy PiS w swoim wystąpieniu do Wysokiej Przedstawiciel nazwali Abliazowa „dysydentem” i zasugerowali, że jego ekstradycja do Kazachstanu i „duże prawdopodobieństwo zastosowania wobec niego tortur” będą skutkować utratą wiarygodności przez UE jako „promotora demokracji, praw człowieka i rządów prawa”.

„Przypomnijmy, że mówimy o człowieku, którego ludzie, przez niego finansowani, są obecnie zwalczani przez polskie państwo, blokowany jest im wjazd do Polski. Nie bronimy tych ludzi, lecz zwracamy uwagę, że europosłowie PiS w roku 2014 zadawali pytania niedwuznacznie broniące właśnie tego człowieka. W mojej ocenie wynikało to z bliskich kontaktów polityków PiS z Fundacją Otwarty Dialog, które trwały wiele lat.” – mówił Krzysztof Bosak.

PRZECZYTAJ: Jak Dobra Zmiana hodowała na własnej piersi Otwarty Dialog [RAPORT]

Polityk przypomniał, że obecnie związki FOD z Abliazowem mają być dowodem na rosyjskie powiązania fundacji.

PRZECZYTAJ: Sunday Times napisał o domniemanym praniu brudnych pieniędzy przez Otwarty Dialog

W opinii wiceprezesa Ruchu Narodowego politycy PiS, włącznie z obecnym prezydentem, wykazali się brakiem ostrożności i podpisali zapytanie, które ktoś dla nich przygotował, ponieważ „trudno sobie wyobrazić, że politycy PiS podróżowali do Kazachstanu i tam zapoznawali się z sytuacją pana Abliazowa”. Zdaniem Bosaka polscy wyborcy powinni ocenić, czy „takie osoby powinny nas reprezentować w Parlamencie Europejskim”. Polityk zarzucił współpracę z FOD również Platformie Obywatelskiej, która według niego dała fundacji lokal w reprezentacyjnym miejscu w Warszawie.

PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy o początkach Fundacji Otwarty Dialog i jej związkach z PiS

Na konferencji wystąpił także poseł Marek Jakubiak, który przypomniał, że „rodzony brat pani Kozłowskiej [szefowej FOD – red.] finansuje działanie tej fundacji, a był związany z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym” i opowiedział się za delegalizacją FOD. Po nim głos zabrał poseł Jacek Wilk, który wskazał na paradoks, iż PiS doszukuje się związków innych osób z Kremlem, „a jest dokładnie odwrotnie”. Jego zdaniem politycy partii rządzącej powinni wytłumaczyć się ze związków z FOD.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Balli Marzec: czołowi politycy PiS stoją za tym, że w Polsce nie ma tematu Muchtara Abliazowa

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz