Izraelski portal twierdzi, że liderowi obozu rządzącego Polską zależy na ociepleniu relacji z Izraelem.

Zabiegi Kaczyńskiego ujawnił izraelski portal Ynet. Jak zrelacjonowała jego rewelacje Wirtualna Polska „Jarosław Kaczyński wysłał sygnał wskazujący na chęć zakończenia kryzysu dyplomatycznego między dwoma państwami”. Prezes Prawa i Sprawiedliwości chciałby aby minister spraw zagranicznych Izraela przybył do Polski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Z naszych doniesień wynika, że taka wizyta miałaby symbolizować nowe otwarcie we współpracy. Źródła sugerują, że końcowi kryzysu ma towarzyszyć zacieśniona współpraca w różnych dziedzinach: ekonomii, zdrowiu, energetyce oraz nauce” – napisał Ynet, który powołuje się na informacje przekazane anonimowo przez wysokich polskich urzędników.

Z jego artykułu wynika również, że władze Izraela wyraziły zainteresowanie intensyfikacją relacji, ale jako przeszkodę wskazały niedawny wyrok polskiego sądu, który skazał Jana Grabowskiego i Barbarę Engelking za niesławienie nieżyjącego już obywatela Polski, którego autorzy żydowskiego pochodzenia oskarżyli niezgodnie z prawdą o wydawanie Żydów Niemcom w czasie drugiej wojny światowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu 2018 r. gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahu, lider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Sama ambasador Izraela w Polsce Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chciała pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli. W efekcie ustawa została zmieniona w czerwcu tegoż roku. Od tego czasu relacja polsko-izraelskie pozostają chłodne.

wp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz