CBOS opublikował wyniki swojego corocznego sondażu badającego stosunek Polaków do innych narodów. Tradycyjnie wśród najbardziej lubianych narodów znaleźli się Włosi, Czesi i Amerykanie, a także Węgrzy. Najmniej lubimy Arabów i Romów.

Na czele rankingu ulokowali się Czesi, których lubi 56 proc. Polaków. Niewiele mniejszą sympatią cieszą się pozostałe nacje krajów Grupy Wyszehradzkiej – Słowacy i Węgrzy (po 53 proc.). Madziarów i Słowaków wyprzedzili tylko Włosi z wynikiem 55 proc. Dużą sympatią Polaków mogą cieszyć się też Amerykanie (51 proc.) i Anglicy (50 proc.).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak wynika z sondażu, Polacy największą niechęcią darzą Arabów. Wskazało tak 65 proc. ankietowanych. Większość Polaków nie lubi też Romów (57 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się Rosjanie (43 proc.) i Ukraińcy (41 proc.). Polacy przeważnie podchodzą z niechęcią także do Rumunów (40 proc.).

„Mieszane” uczucia Polaków wywołują takie narody jak Niemcy i Żydzi. Sympatię do Niemców deklarowało 36 proc. ankietowanych, podczas gdy niechęć – 34 proc. W przypadku Żydów nieznacznie więcej (33 proc.) ankietowanych podchodziło do nich z niechęcią, niż darzyło sympatią (31 proc.).

W przypadku Litwinów 36 proc. ankietowanych deklarowało sympatię do nich; niechęcią darzyło ich 21 proc. Polacy gorzej podchodzili do Białorusinów (31 proc. poziomu sympatii i 27 proc. poziomu niechęci).

W tym roku zmierzony poziom nastawienia Polaków do innych narodów wyraźnie wzrósł w stosunku do badania sprzed roku. Jak pisaliśmy, w 2018 roku badanie pokazało znaczny spadek sympatii Polaków. Obecnie najbardziej poprawiło się nastawienie Polaków do Rosjan, Białorusinów, Węgrów i Słowaków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Większość Ukraińców pozytywnie odnosi się do Rosji [SONDAŻ]

Kresy.pl / cbos.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Co za przejaw głupoty z tymi Rumunami… ten wynik pokazuje po prostu że 40% Januszów i Marysiek uważa Rumunów za Cyganów. No chyba że pamiętają oni jeszcze Polskie wojny z Wołochami, ale wątpię, bo wtedy nie dażono by taką sympatią Włochów 🙂 Poznałem trochę Rumunów na zachodzie – spoko Naród – wykształcony i z wysoką kulturą, a dziewczyny jakie piękne 🙂