Andrzej Duda powołał Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał w Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – podała w poniedziałek służba prasowa prezydenta.

Andrzej Duda wybrał sędzię Małgorzatę Manowską spośród pięciu kandydatów przedstawionych mu w sobotę przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Manowska uzyskała 25 głosów spośród 95 sędziów Zgromadzenia, o połowę mniej niż sędzia Włodzimierz Wróbel. Oprócz nich wśród kandydatów byli Tomasz Demendecki (14 głosów), Leszek Bosek (4 głosy) i Joanna Misztal-Konecka (2 głosy).

Jednocześnie prezydent spośród trzech kandydatów przedstawionych przez zgromadzenie sędziów Izby Karnej SN powołał sędziego Michała Laskowskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej.

Urodzona w 1964 roku Małgorzata Manowska posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych i profesora Uczelni Łazarskiego. Specjalizuje się w procesualistyce cywilnej. W 1994 roku zdała egzamin sędziowski i orzekała kolejno w sądach trzech instancji w Warszawie. W 2007 roku przez kilka miesięcy pracowała jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasie, gdy kierował nim Zbigniew Ziobro. W 2016 została dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie wykładała i była egzaminatorem na egzaminie sędziowskim. W 2018 roku powołano ją na sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Legalność tej nominacji jest kwestionowana przez część środowiska prawniczego.

Część środowiska prawniczego oraz liberalna opozycja kwestionuje też legalność nominowania Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszej Prezes SN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Sędzia Zaradkiewicz zrezygnował, Sąd Najwyższy ma nowego tymczasowego szefa

Kresy.pl / prezydent.pl / onet.pl / pap.pl / gazeta.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz